حکومت وحدت ملی در تلاش حذف خانم ها از درون نظام است. شماری از بانوان در هرات از نقش کم رنگ زنان در راس اداره های دولتی این ولایت نگران هستند و در این مورد کمیته دادخواهی راه اندازی کرده اند. این شمار از زنان فعال می گویند وعده خلافی های رهبران حکومت وحدت ملی در برابر شان سبب شده تا روز به روز زنان در کشور از صحنه دور زده شوند.

زنان هرات محروم از حضور در راس اداره­های دولتی، از مجموع ۷۲ اداره دولتی هرات فقط در راس یک اداره یک خانم حضور دارد؛ آنهم اداره امور زنان. خیلی از بانوان فعال در هرات نگران کنارزدن شان از حضور در راس اداره­ های دولتی هستند و اداره محلی این ولایت را به حذف زنان از نظام متهم می ­کنند.

شماری از این بانوان فعال کمیته دادخواهی راه اندازی کرده و امید دارند تا بتوانند نقش شان در اداره­های دولتی را پررنگ سازند.

آنگونه که این بانوان فعال می ­گویند، خیلی از زنان هرات ظرفیت­ های فوق العاده ­ای دارند اما حضور این زنان فعال در اداره­ های دولتی و در تصمیم ­گیری­ها کمرنگ است. به باور آنان، هنوزهم در برابر زنان در سطح اداره های دولتی تبعیض وجود دارد و رهبران حکومت باید به وعده ­های خود در برابر زنان عمل کنند.

در همین حال یک نهاد حامی حقوق بانوان نیز برنامه ­ای را به منظور بررسی چگونگی حضور زنان در سیاست و حکومت داری برگزار کرده است. اما شماری از این بانوان فعال به این باور هستند که خانم ­ها برای حضور در راس اداره ­های دولتی و گرفتن حق شان چندان تلاش نکرده­ اند.

از سوی دیگر جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می ­گوید، آنچه مربوط به اداره محلی این ولایت بوده برای نقش دادن به بانوان تلاش کرده اما حضور زنان در راس اداره­ها، کار اداره ­های مرکزی و بیرون از صلاحیت مقام­ های محلی است.

آمار اداره محلی هرات حضور ۴۰درصدی زنان در اداره­های مختلف دولتی این ولایت را نشان می  دهد. اما بیشتر این بانوان در اداره معارف و به عنوان آموزگار مصروف کار هستند. در کل کارمندان خدمات ملکی در هرات شامل بیش از ۲۳هزار مرد و نه هزار زن هستند. در این میان، اکثر زنان در پست ­های پایین دولتی مصروف به کار هستند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb