نمایشگاه تولیدات زراعتی حوزه غرب کشور در هرات برگزار شد. ده ها فراورده زراعتی مدت سه روز در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده و هدف، معرفی و بازاریابی تولیدات زراعتی داخلی خوانده می شود. در همین حال شماری از اشتراک کننده های این نمایشگاه، واردات محصولات مشابه خارجی به کشور و نبود امکانات پروسس و نگهداری محصولات زراعتی را از چالش های عمده فرا راه دهقانان در غرب کشور عنوان می کنند.

از سیر تا پیاز محصولات زراعتی حوزه غرب کشور  در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است. از میوه­های تازه تا سبزی جات، حبوبات، آجیل، زعفوان، عسل و حتا وسایل زراعتی. این محصولات زراعتی از ولایت های هرات، فراه و بادغیس به اینجا آورده شده است. دهقانان تلاش کرده اند تا فراورده های زراغتی خودرا به شهروندان معرفی کنند.

محراب الدین احمدی سرپرست اداره زراعت و مالداری هرات می گوید، در اینجا ۷۲ غرفه گذاشته شده و هر کدام مربوط به انجمن، اتحادیه و شرکت مشخصی است. هدف از برگزاری این نمایشگاه، تشویق مردم به استفاده از محصولات زراعتی داخلی خوانده می ­شود. این نمایشگاه از سوی اداره زراعت و مالداری هرات برگزار شده است.

برگزاری این­ گونه نمایشگاه­ ها برای رشد محصولات زراعتی داخلی و بهتر شدن بازار فروش آن مهم پنداشته می ­شود. زراعت پیشه­های حوزه غرب کشور هنوزهم با چالش­ های جدی روبه­ رو هستند. از واردات محصولات مشابه خارجی به کشور گرفته تا نبود امکانات پروسس و نگهداری محصولات زراعتی و حتی نبود آب کافی.

مسوولان اداره زراعت و مالداری هرات هم چالش­ های فرا روی دهقانان را جدی می­ خوانند. آنگونه که سرپرست این اداره می­ گوید، تلاش­ها برای برطرف ساختن برخی مشکلات دهقانان جریان دارد.

همه ساله با وجود برداشت کافی محصولات زراعتی در غرب کشور اما دهقانان خسارات زیادی می بینند. دلیل هم نبود بازار فروش و نبود مکانی برای نگهداری این محصولات خوانده می شود. نباء دهقانان ناگزیر محصولات زراعتی خودرا به قیمت بسیار ناچیر به فروش می رسانند.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb