جنگل پسته بادغیس از سوی طالبان مسلح به تاراج رفته است. مسوولان محلی در این ولایت میگویند همه ساله این جنگل پیش از پخته شدن مورد دستبرد گروه های مسلح قرار میگیرد، اما حفظ ونگهداری درختان پسته از توان حکومت محلی بادغیس بیرون است. شورای ولایتی بادغیس میگوید در این زمینه باید حکومت مرکزی توجه جدی نماید.

جنگل طبیعی که سالانه میلیون ­ها دالر عواید آن به جیب گرو ه­های مسلح غیرمسوول می­ رود. تا حالا بارها باشندگان بادغیس و مقام­ های محلی این ولایت از به تاراج رفتن پسته این جنگل صدای خود را بلند کرده اند.

مسوولان اداره زراعت بادغیس می­ گویند در سروی شش سال پیش ازعواید سالانه پسته این جنگل، برآوردشد که سالانه بیش از ۳۵ میلیون دالر، پسته بادغیس حاصل میدهد. اما حفیظ ­الله بینش سرپرست اداره زراعت و مالداری بادغیس می گوید، سال­هاست پیش از اینکه پسته به پختگی برسد مورد تاراج گروه­ های مسلح قرار می­ گیرد.

مسوولان اداره زراعت بادغیس می­گویند با آنکه بارها از این گروه ها خواسته شده که پسته را بگذارند تا به مرحله پختگی برسد و آگاهی­های لازم نیز به این گروه­ها از طریق بزرگان قوم داده شده است.

اما این گروه­ها برعلاوه که حاصلات آن ­را پیش از پخته شدن به تاراج می ­برند جنگلات پسته را نیز قطع کرده اند. سرپرست اداره زراعت بادغیس می ­گوید در این زمینه باید حکومت مرکزی توجه جدی نماید.

با این حال شورای ولایتی بادغیس می ­گوید درحال حاضر کاملا ساحات جنگل پسته در کنترل طالبان است و عواید برخواسته از این جنگل به جیب این گروه می­ رود.

ناصرنظری رییس شورای ولایتی بادغیس می­ گوید حاصلات پسته بزرگترین منبع درآمد گروه طالبان است که از این عواید جنگ افزار خریداری می ­کنند.

بیشترین ساحات این جنگل در ولسوالی آبکمری بادغیس قرار دارد، برعلاوه آن، جنگل پسته            ولسوالی­ های مقر، جوند و بالامرغاب این ولایت، همچنان ساحات از ولسوالی­های کشک کهنه و رباط سنگی هرات نیز پوشانیده است. امابی­ت وجهی حکومت مرکزی باعث به تاراج رفتن پسته ­ای این ولایت از سوی طالبان گردیده است.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb