عروسی خردسال در ولایت غور، سوختانده شد. پدر او مدعیست که اینکار را خانواده شوهر دخترش انجام دادند. او که زهرا نام دارد، برپایه گفته داکتران، هشتاد و پنج درسد از بدنش سوخته است. سوختانده شدن این بانوی کوچک، واکنشهای تند کنشگران مدنی و علمای دینی را در پی داشت. همچنین کمیسیون مستقل حقوق بشر در غور، دولت را متهم به ضعف، در رسیدگی به پرونده های خشونت بر بانوان کرده است.

زهرا که اکنون روی تخت بیمارستان افتاده، تنها یازده سال داشته که عروس می ‌شود. او از روستایی به نام باج ‌گونه است که در ده کیلومتری شهر فیروکوه مرکز ولایت غور موقعیت دارد. محمد اعظم پدر زهرا از دولت خواستار به دادگاه کشاندن عاملان این‌کار است. او می‌گوید: اگر دولت به خواسته‌ی‌شان توجه نکند خود و خانواده‌اش را آتش می‌زند.

گویا کش و گیرها میان زهرایی که اکنون سیزده ساله شده با خانواده‌ ی شوهرش، از همان آوان زندگی مشترک، وجود داشته است. برپایه ‌ی گفته‌ های پدر او، بارها خانواده‌ی  شوهر زهرا، او را مورد آزار و اذیت قرار دادند. محمد اعظم سخن از این می‌ گوید که چندین بار از خانواده ‌ی شوهر زهرا هم به فرماندهی پولیس و هم شورای ولایتی شکایت کرده که هیچ‌ کدام به سرانجامی نرسید.

در همین حال عبدالرحمان عطشان معاون شورای ولایتی غور هم می‌پذیرد که پدر زهرا بارها برای شکایت به شورای ولایتی آمده بود.

فرماندهی پولیس غور اعلام کرده که شکایت‌ هایی که شده را بازنگری خواهد کرد. محمدزمان عظیمی سرپرست این فرماندهی گفته است که کوشش خود را برای بازداشت عاملان این قضیه خواهد کرد.

پزشکان، وضعیت زهرا را مساعد نمی ‌دانند. او پس از رسیدن به بیمارستان، یک بار عمل شده و به گفته‌ ی پزشکان، جاهای حساس بدنش سوخته است. آن‌ گونه که پزشکان می ‌گویند، بدن زهرا هشتاد و پنج درسد سوخته و امید کمی به زنده ماندن اوست.

این باره، با واکنش تند مسوولان بخش حقوق بانوان کمیسیون مستقل حقوق بشر در این ولایت روبه‌ رو شد. فریده ناصری مسوول بخش حقوق بانوان کمیسیون مستقل حقوق بشر در غور  دولت را متهم به ضعف در زمینه‌ ی دستگیری و به دادگاه کشاندن عاملان خشونت بر بانوان کرد. در کنار این، عالمان دین هم ازدواج‌های زیر سن را دلیل بروز چنین روی‌دادهایی می ‌دانند.

رویدادهایی از این دست بارها در این ولایت رخ داده است. هنوز سنگسار رخشانه و تیرباران عزیزگل را بسیاری از یاد نبردند. همچنین گزارش‌های دیگری مبنی بر فروش دختران در برابر مواشی و سلاح و زمین به نشر رسیده است. در مناطقی که دولت کنترلی ندارد، وضعیت بانوان وخیم ‌تر گزارش شده است.

https://www.facebook.com/heratpaperfb