از بند سلمای هرات هیچ برقی وارد شبکه داخلی این ولایت نمیشود. برخی اعضای شورای ولایتی هرات و مسوولان اداره برق این ولایت میگویند درحال حاضر هیچ برقی از بندسلما وارد شبکه برق هرات نیست. گفته میشود توربین های برق دربند سلما غیرفعال اند. اما مسوولان اداره حوزه دریایی هریرود – مرغاب میگویند درحال حاضر یک توربین فعال است و کار روی فعال ساختن توربین دیگر نیز جریان دارد.

با آن همه هیاهوی که برای افتتاح بندسلما اتفاق افتاد و مردم چشم انتظار آب وبرق از این سد آبی بودند، اما دیده می­شود که هنوزهم این سد آبی آماده نیست تا مقدار انرژی که قرار است تولید شود وارد شبکه برق هرات بسازد.

محمدعسکر انوری عضوکمیته نظارتی شورای ولایتی هرات و شماری از باشندگان ولسوالی چشت می­گویند، درحال حاضر هیچ توربین بخاطر تولید انرژی برق فعال نیست، پیش از این هم به شکل آزمایشی مقدار انرژی از این سد آبی وارد شبکه برق هرات شده بود.

اما مسوولان اداره حوزه دریایی هریرود – مرغاب می­گویند درحال حاضر ۱۴ میگاوات انرژی آبی از این بند تولید و وارد شبکه هرات می­شود و قرار است تا دو روز دیگر توربین دومی نیز آماده و برق آن وارد شبکه شود.

انجینیرنوراحمد بارز رییس حوزه دریایی هریرود – مرغاب می­گوید، کارها روی بخش­های تخنیکی سدسلما ادامه دارد و احتمالا تا پایان امسال تمامی مسوولیت این سد آبی به افغان­ها سپرده خواهد شد.

با این حال مسوولان اداره برق هرات می­گویند درحال حاضر هیچ انرژی برق از سد سلما وارد شبکه برق هرات نشده، وحید احمد کامرانی رییس اداره برق هرات می­گوید، پیش از این به شکل آزمایشی حدود ۲۸ میگاوات برق وارد شبکه شد اما بدنبال آن این کار متوقف گردید.

سدسلمای هرات اوایل ماه جوزا امسال باحضور رهبران هند وافغانستان افتتاح شد. انتظار میرفت تا با افتتاح این سد آبی هم از آب فراوان آن و هم از انرژی برق آن به نحو احسن استفاده شود.

اما دیده می­شود که هنوز مشکلات تخنیکی فرا راه این پروژه حیاتی وجود دارد  و نیاز است تا کارهای بیشتری تخنیکی برای فعال ساختن دائمی آن انجام گیرد.

https://www.facebook.com/heratpaperfb