پنجشنبه گذشته پولیس اجساد چهارتن را که به شکل مرموزی در یک منزل مسکونی در ناحیه دهم شهرداری هرات به قتل رسیده بودند به شفاخانه حوزوی این ولایت منتقل کرد. بدنبال این حادثه نیروهای امنیتی سه تن را بازداشت کردند. مسولان امنیتی می­گویند در تحقیقات ابتدایی افراد بازداشت شده به جرم خود اعتراف کردند. سخنگوی پولیس هرات می­گوید انگیزه اصلی رویداد غم­انگیز مسئله فساد اخلاقی بوده و بیشتر عوامل این­گونه رویدادها فساد اخلاقی و خصومت­های شخصی می­باشد.

پولیس می­گوید طی سال جاری این چهارمین رویدادی است که افراد به گونه مرموز و به شکل گروهی در خانه به قتل می­رسند. پنج­ماه پیش نیز در ناحیه نهم شهر هرات ده تن اعضای دو خانواده به شکل مرموزی به قتل رسیدند و خانه آنها آتش زده شد. پولیس بدنبال این حادثه پنج تن را بازداشت کرد که سه تن آنها از سوی محکمه به اشد مجازات محکوم شدند. با این حال مسوولان شفاخانه حوزوی هرات         می­گویند طی دوسال اخیر سه قضیه قتل­های گروهی در این شفاخانه به ثبت رسیده است.

مسوولان امنیتی تاکید می­کنند که به دنبال این قضایا پولیس توانسته مجرمین اصلی را بازداشت کند. اما مسوولان کمیته امنیتی شورای ولایتی هرات می­گویند انگیزه وقوع بیشتر این رویدادها خصومت­های شخصی و فساد اخلاقی می­باشد. اما تطبیق نشدن کامل قانون در جامعه باعث می­شود تا خیلی­ها با استفاده از خلاء موجود دست به اینگونه قتل­ها بزنند.

در کنار جرایم مانند، ترور، اختطاف و سرقت­های مسلحانه حالا قتل­های گروهی در هرات نیز به یک نگرانی جدی تبدیل شده است. آنگونه که معلوم می­شود پولیس هم نتوانسته جلو اینگونه رویدادها را بگیرد. بناء همکاری مردم شاید در کاهش اینگونه قتل­ها تاثیر بیشتری داشته باشد.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb