شعار امسال روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز، درمان بود. در غرب کشور تنها یک مرکز درمانی و شناسایی بیماران دچار به ویروس اچ آی وی هست که به گفته‌ی مسوولان این مرکز، این بسنده نیست و باید در همه‌ی ولایت‌ها مرکزهایی برپا شود.

داکتر عارف شهرام مسوول بخش تشخیص و درمان بیماری‌های مقاربتی و اچ آی وی در هرات آمار سال روان را ۳۳ مورد اعلام کرد که یک تن هم بر اثر بیماری ایدز جان باخته است. او گفت که روی‌هم‌رفته بیش از ۱۹۰ بیمار دچار به ایدز شناسایی شدند که بیش‌ترشان مرد هستند.

از چند سال به این‌سوست که مسوولان در صحت عامه‌ی این ولایت، برنامه‌های گوناگون آگاهی‌دهی را روی دست گرفتند. منابر یکی از جاهای خوب برای آگاهی‌رسانی‌ست. سیداحمد حسینی مسوول بخش اطلاعات و ارتباطات اداره‌ی حج و اوقاف هرات می‌گوید که هم‌واره درباره‌ی بیماری‌های گوناگون این اداره آگاهی‌رسانی کرده است. او هم‌چنین از این گفت که باید در راستای برخورد مردم با بیماران دچار به ایدز فرهنگ‌سازی شود.

کسانی‌که بیش‌تر در معرض خطر دچار شدن به این بیماری قرار دارند، معتادان به مواد مخدر-اند که به گفته‌ی آقای شهرام، اکنون زنگ خطر برای عموم به صدا در آمده و نگرانی‌ها در این زمینه بیش‌تر شده است.

آماری که از سوی مسوولان در کشور در زمینه‌ی دچارشدگان به بیماری ایدز نشر می‌شود چندان دقیق نیست. آن‌گونه که آقای شهرام می‌گوید، بی‌گمان آمار بالاتر از این‌ست. ایدز بیماریِ کشنده و خطرناکی‌ست که از راه خون، انسان به آن دچار می‌شود. برای دچار نشدن به این بیماری بیش‌تر باید پیش‌گیری کرد.

 

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb