هرات از بزرگ شهرهای افغانستان در سال­های اخیر روند ساخت وساز در آن رشد بی رویه           داشته­است. به همین پیمانه حفر چاه­های فاضلاب و جذبی نیز در این شهر افزایش یافته­است. این مسئله باعث آلوده شدن آب­های زیرزمینی در شهر هرات شده­است. نشستی به منظور یافتن عوامل آلوده شدن آب­های زیرزمینی و آب­های جاری و همچنان جست­جو برای بیرون رفت از این چالش­ها اینجا در مقر ولایت هرات برگزار شده­است.

حفر چاه­های عمیق در گوشه و کنار هرات، آب­های زیرزمینی در این ولایت را با خطر روبه­رو ساخته­است. رئیس اداره­ی آبرسانی در حوزه غرب کشور هشدار می­دهد که اگر آب­های زیرزمینی درست مدیریت نشود، باشنده­های هرات با کمبود آب آشامیدنی روبه­رو خواهند شد.

خیلی از کانال­های اصلی شهر هرات که روزی حتی از آب آنها برای نوشیدن استفاده می­شد حالا به کانال­های فاضلاب مبدل شده­است. بیشتر ساخت وسازهای اطراف این کانال­ها و افزایش نفوس در شهر عامل آلوده شدن آب این کانال­ها خوانده می­شود.

در سال­های اخیر به علاوه آب­های زیرزمینی، آب­های جاری در هرات نیز آلوده شده­است. شماری از آگاهان امور تاکید می­ورزند که مدیریت نشدن آب­های جاری و بیرون شدن آن از کشور یک چالش عمده­ است.

همه ساله درصدی بلندی از آب­های جاری هریرود به خارج از کشور می­رود. مدیریت نشدن این آب­ها از سوی دولت باعث شده تا دهقانان از آب­های زیرزمینی برای آبیاری استفاده کنند. حالا آگاهان امور هشدار می­دهند که اگر آب­های جاری و زیرزمینی به درستی مدیریت نشود، مردم هرات تا چند سال آینده با بحران کمبود آب آشامیدنی روبه رو خواهند شد.

 

 

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb