واکنش تند مسوولان اداره­ی صحت عامه هرات در پیوند به مراکز صحی خیالی در این ولایت. پیشتر سیگار یا بازرس ویژه ایالات متحده آمریکا برای بازسازی افغانستان اعلام کرد که برای ساخت بیش از ۲۰مرکز صحی در هرات از سوی آمریکا کمک صورت گرفته اما تاهنوز مشخص نیست که این پول در کجا و چگونه مصرف شده­است.

حالا سرپرست اداره­ی صحت عامه هرات می­گوید، در ساخت مراکز صحی که به کمک کشورهای کمک کننده ساخته شده هیچ نقشی نداشته و در این مورد مسوول نیست. او می­گوید، تمام مراحل کار پروژه­ها میان کشورهای کمک کننده و شرکت­های ساختمانی صورت می­گیرد و برای آنان هیچ نقشی داده نمی­شود.

در همین حال مسوولان محلی هرات هم بر پیگیری جدی این موضوع تاکید می­کنند. سخنگوی والی هرات می­گوید، مقام­های محلی برای روشن شدن این مسئله از وزارت صحت عامه خواهان اعزام یک هیات به این ولایت شده­اند.

از سوی دیگر شماری از اعضای شورای ولایتی هرات تاکید می­کنند که کمبود مراکز صحی از مشکلات جدی در این ولایت شمرده می­شود و اداره­های مسوول باید این موضوع را به گونه­ی جدی بررسی کنند.

باهمه­ی این­ها، سرپرست اداره­ی صحت عامه هرات تاکید می­کند که در جریان یک دهه اخیر بیش از ۷۰ پروژه در بخش صحت در این ولایت از سوی شماری از کشورهای کمک کننده تکمیل شده و پیش از ساخت، در مورد این پروژه­ها به آنان اطلاع داده می­شد اما در مورد این ۲۱ پروژه که به گفته سیگار مراکز خیالی هستند، آنان در جریان قرار ندارند.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb