بیش از ده هزار ورزشکار رسمی در بیست شش رشته ی ورزشی در ولایت هرات مصروف ورزش هستند.

مسولان آمریت ورزشی هرات میگویند این ولایت  هشتاد و پنج نفر ملی پوش در رشته های مختلف دارد که افتخارات زیاد ملی و بین المللی را برای کشور و شهروندان این ولایت کسب نموده اند.

در جهان امروز ورزش از لحاظ اقتصادی،سیاسی و تثبیت موقعیت کشورها از جایگاه ویژه ای برخوردار است مردم یونان قدیم اولین کسانی بودند که به ورزش از خود علاقه مندی نشان دادند.

بیشتر مریضی هایکه طب امروز را با چالش مواجه نموده ورزش توصیه میشود

در اثر سه دهه جنگ در کشور ورزش در بی مهری تمام قرار گرفته بود

با آنکه از احیاء مجدد ورزش در کشور زمان زیادی نمی گذرد اما دراین چند سال ورزشکاران افغانستان درسطوح ملی و بین المللی خوب درخشیده اند.

ولایت هرات از جمله ولایات است که در عرصه ی ورزشی موفقیت های چشمگیری داشته است.

احمد قدیر جویا معاون اداری آمریت ورزشی هرات میگوید :ورزشکاران این ولایت در رشته های وشو، تکواندو و گوشتی کورش مدال های زیادی بین المللی را کسب نمده اند.

به گفته ی آقای جویا در هرات بیست و شش رشته ی ورزشی جواز فعالیت دارد که در چوکات این رشته ها چهار صد وپنجاه باشگاه فعالیت می کنند.

آقای جویا می افزاید همواره ورزشکاران هستند که متوانند کشورشان را بدون استفاده از سلاح سرد و گرم به جهانیان معرفی نمایند.

وی میگوید با آنکه ورزشکاران هرات افتخارات زیادی کسب نموده اند اما  با چالش هایی هم مواجه هستند و دولت نیز کدام اقدام جدی در حل مشکلات ورزشکاران برنداشته است.

با آنکه بیش از شصت سال از تاسیس کمیته ی ملی المپیک و عضویت افغانستان به المپیک جهانی می گذرد اما فقط در سال ۲۰۰۸ میلادی بهترین سال ورزشی برای افغانستان خوانده میشود.

روح الله نیکپا نخستین ورزشکار در تاریخ ورزش کشور است که توانست مدال برنز را از المپیک سال ۲۰۰۸ پکن کسب کند.

آگاهان بر این باور اند دولت باید توجه بیشتری به ورزش داشته باشد تا باشد که چهره افغانستان آن چنانیکه هست به جهانیان معرفی شود. سمیع وفا

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb