در چند روز اخیر یک نهاد خصوصی در غرب کشور اطلاعاتی مبنی بر تجاوز چند دادستان و قاضی به زندانیان زن منتشر کرد. این باره واکنش­های ارگان­های عدلی و قضایی را در این حوزه به دنبال داشته است. در روز سه شنبه هم مسولان این نهادها در غور برای رد آنچه به گفته­ی خودشان دروغ و افترا است نشست خبری مشترک را برگزار کردند.براساس اطلاعات نهاد حقوقی عدالت پنج دادستان و چهار قاضی در ولایت غور به زندانیان زن تجاوز کردند. اما مسوولان ارگان­های عدلی و قضایی غور هر چند موضوع تجاوز جنسی به زندانیان را رد می­کنند. رییس دادستانی استیناف غور میگوید برای روشن شدن این موضوع از مقام­های دادستانی کل کشور خواهان اعزام یک هیات برای بررسی این رویداد شده است.

از سوی هم مدیر عمومی زندان ولایت غور می­گوید شمس الدین شمس رئیس نهاد حقوقی عدالت تنها با زندانیان مرد دیدار کرده است. سمنوال عبدالبصیر شهیدی تاکید می­کند در زمان ملاقات آقای شمس خودش حضور داشته و با زندانیان زن صحبتی نکرده است.

با این همه، مسوولان اداره­ی دادستانی ملکی و نظامی غور خواهان پیگیری جدی این قضهی از سوی مقام­های مرکزی هستند. رئیس دادستانی استیناف این ولایت می­گوید براساس قوانین نافذه کشور
آماده هستند تا اگر رئیس نهاد حقوقی عدالت اسنادی برای تایید گفته­هایش دارد در اختیار آنان و رسانه­ها قرار دهد تا براساس قانون با متهمان برخورد شود، اما اگر گفته­هایش را ثابت کرده نتواند براساس قانون خودش مجازات خواهد شد.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb