افزایش خشونت­ها در برابر زنان در ولایت­های غربی کشور نگران کننده­است. شماری از عالمان دین و فعالان مدنی از چهار ولایت غربی کشور اینجا در هرات گردهم آمده تا ریشه­های این خشونت­ها را بررسی کنند. این برنامه­ی دو روزه از سوی یک نهاد مدافع حقوق زنان راه اندازی شده و بیشتر روی رویدادهای تجاوز جنسی بر زنان در آن بحث می­شود.

نگرانی­ها از بیشتر شدن خشونت­ها و تجاوز جنسی بر زنان در ولایت­های غربی کشور افزایش یافته­است. براساس بررسی­ها، نسبت به گذشته امسال تجاوز بر زنان در این حوزه بیشتر شده­است. مسوولان دفتر نماینده­گی سازمان ملل متحد در هرات تاکید می­کنند که ناامنی­ها و عدم آگاهی مردم از دلایل عمده­ی این خشونت­هاست.

آنچه بیش از همه نگران کننده خوانده می­شود، عدم پیگیری قضایای خشونت و تجاوز جنسی بر زنان خوانده می­شود. شماری از فعالان حقوق زن تاکید می­کنند که خیلی از عاملان خشونت­ها در برابر بانوان راحت در شهرها گشت وگذار می­کنند. اما مسوولان محلی در هرات تاکید می­وزرند که رویدادهای خشونت علیه زنان به گونه­ی جدی بررسی می­شود و تا حالا ده­ها تن در این مورد از سوی پولیس بازداشت شده و به ارگان­های عدلی و قضایی معرفی شده­اند.

در همین حال شماری از عالمان دین خشونت در برابر زنان را محکوم می­کنند و می­گویند، این خشونت­ها خلاف دین اسلام است.

خشونت­ در برابر زنان در ولایت­های غربی کشور در سال­های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته­است. ناامنی­ها و حضور مخالفان مسلح دولت در روستاها و مناطق دوردست باعث شده تا هزاران زن حتی از حقوق اساسی خود محروم شوند.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb