تازه ترین گزارشات از درگیری های اخیر در ولایت بادغیس حاکی از آن است که سازماندهی حمله بالای کاروان اکمالاتی نیروهای اردو و پولیس ملی در آن ولایت را ملا دستگیر فردی که یک ماه قبل با پا درمیانی بزرگان ولسوالی بالا مرغاب از سوی حامد کرزی رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان رها شده بود به دوش داشته است.
با اینکه مقامات قول اردوی ۲۰۷ ظفر در غرب افغانستان در جریان این درگیری های ۱۳ سرباز پولیس و اردوی ملی جان باختند و ۱۲ تن دیگر تاکنون لادرک هستند در عین حال یکتن از اعضای شورای ولایتی بادغیس می گوید بر اساسی گزارشاتی که از مردم آن منطقه به وی رسیده است بیش از ۲۵ سرباز پولیس و اردوی ملی جان باختند و بیش از بیست تن دیگر این سربازان تاکنون لادرک می باشند.
فضل احمد سیار قوماندان قول اردوی ۲۰۷ ظفر درغرب افغانستان به رسانه های خبری گفته است که در منطقه اکازی های ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس کاروان اکمالاتی پولیس و اردوی ملی مورد حمله بیش از ۱۵۰ طالب مسلح قرار گرفته بود.
بنا به اظهارات وی در جریان این زده خورد ۱۶ عراده موتر رنجر پولیس و اردوی ملی نیز از سوی طالبان حریق گردیده است.
پیش از باشنده گان ولسوالی های بالامرغاب و قورماچ از تجمع طالبان داخلی و خارجی در برخی ساحات آن ولسوالی اظهار نگرانی کرده بودند و از مقامات دولت مرکزی خواستار انجام عملیات های نظامی به منظور پاک سازی آن مناطق شدند.
گفته می شود در جریان این درگیری و حملات هوایی نیروهای ائتلاف بین المللی بیش از چهل از طالبان مسلح به شمول قوماندان محلی آنان به نام ملا دستگیر نیز به قتل رسیده است.
عبدالغنی صابری معاون والی بادغیس به رسانه های خبری گفته است که افراد تحت امر ملا دستگیرعام اصلی حمله بالای کاروان اکمالاتی نیروهای پولیس و اردوی ملی در ولسوالی بالامرغاب این ولایت می باشند.
وی افزود: ملا دستگیر یک ماه قبل با پا در میان بزرگان ولسوالی بالامرغاب از سوی حامد کرزی رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستاان از زندان رها گردیده بود.
بنا به اظهارات وی با اینکه بزرگان آن ولسوالی تعهد سپرده بودند که پس از این ملا دستگیر دست از فعالیت های تخریبکارانه برخواهد داشت اما وی طی یک ماه گذشته چندین بار بالای نیروهای دولتی و پوسته ها امنیتی حملات مسلحانه را سازمانده ای کرده بود.
زمری بشری سخنگوی وزارت داخله افغانستان می گوید تاکنون به صورت دقیق از تلفات وارد آمده بر سربازان پولیس واردوی ملی در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس معلوماتی در دست نیست.
وی کشته شدن ۵ سرباز پولیس و زخمی شده ده تن دیگر را در جریان این درگیری تائید کرد.
بنا به اظهارت وی دولت در آینده نزدیک جواب این حمله مسلحانه طالبان را در ولایت بادغیس با از بین بردن مواضع مخالفین مسلح دولت را خواهد داد.
با این حال عده ای از آگاهان امور در افغانسان مقامات دولت مرکزی و مسوولین قوماندانی قول اردوی ۲۰۷ ظفردر غرب کشور را مسبب این رویداد خونین عنوان می کنند.
این افراد که نخواستن نام هایشان افشاء شود به رسانه های خبری گفته اند که مرکزی ملا دستگیر را که عامل اصلی این رویداد شناخته شده است را بدون بررسی اوضاع از زندان رها کرده و مسوولین قول اردوی ۲۰۷ ظفر در غرب کشور بدون اینکه وضعیت امنیتی را در کنترول خود در آورند کاروان اکمالاتی پولیس و اردوی ملی را به آن منطقه انتقال دادند.
به گفته یکتن از این کارشناسان سربازان پولیس و اردوی ملی که در این رویداد جان باختند فدای مصلحت های رئیس جمهوری افغانستان که با چند بزرگ قومی در ولسوالی بالامرغاب داشت گردیدند.
وی از شورای ملی افغانستان خواست تا عاملین کشتار خونین پولیس و اردوی ملی در ولایت را محاکمه کنند.
با اینکه طالبان مسلح مدعی هستند که بیش از ۳۰ سرباز پولیس را در ولایت بادغیس به قتل رسانده اند اما هنوز به صورت دقیق از تلفات وارد آمده بر جناع درگیر مشخص نیست. ثانیا هرات

https://www.facebook.com/heratpaperfb