تب خون‌دهنده باعث شده تا کمیته‌‌ی مبارزه با این بیماری، تشکیل جلسه دهد و برخی توصیه‌ها پیش از فرارسیدن عید قربان به مردم داشته باشد. این بیماری در سال روان گسترش چشم‌گیری در هرات داشته است. آن‌گونه که ملکه پیغام سرطبیب شفاخانه‌ی حوزوی هرات می‌گوید، در سال روان کسان بیش‌تری از بیماران دچار شده به این بیماری به شفاخانه آورده شدند. او از این گفت که تجهیزات با این‌که در بخش قرنطینه کم است؛ ولی باز هم شمار بیش‌تر بیماران تب خون‌دهنده درمان شدند.

در عید بزرگ بیش‌تر مردم قربانی می‌کنند که امسال اداره‌ی صحت عامه از مردم خواسته تا با احتیاط بیش‌تری این‌کار را انجام دهند. هر چند گفته می‌شود تدابیری برای این‌کار گرفته شده است. آن‌گونه که مسوولان اعلام کردند، برای قربانی کردن جاهای مشخصی در هر ناحیه در دید گرفته شده و اگر مردم در خانه‌های خود می‌خواهند این‌کار را انجام دهند، باید مجهز به موزه، دست‌کش و ماسک باشند. احمد امیرنژاد نماینده صحت عامه این ولایت توصیه می‌کند که پس از قربانی کردن، خون پخش شده را باید با وایتکس شست تا دیگر خطری اعضای خانواده را تهدید نکند.

ویروس تب خون‌دهنده پنهان است و نمی‌توان تشخیص داد که در کدام حیوانات لانه کرده است. اکنون کمیته‌یی که برای مبارزه با این بیماری تشکیل شده، گویا از نیروهای امنیتی خواسته‌ تا از ورود مواشی به شهر پیش‌گیری کنند. از دید خلیل واعظ آمر مالداری اداره‌ی زراعت هرات، این می‌تواند یکی از راه‌کارها باشد. او هم‌چنین گفت که از یک‌هفته به این‌سو در بیش از ۵۰ روستا مبارزه‌ی‌شان با این بیماری جریان دارد.

با همه‌ی این‌ها مسوولان اداره‌ی صحت عامه می‌گویند که شاید پس از عید بیماران تب خون‌دهنده‌ی بیش‌تر به شفاخانه آورده شوند. تب خون‌‌دهنده بیماری‌ای‌ست که از هفت سال به این‌سو هر ساله در فصل گرما در هرات گسترش می‌یابد. تب خون‌دهنده از راه کنه‌ی حیوانی به بدن انسان سرایت می‌کند و علایمی مانند سرگیجه، تب و خون‌ریزی شدید دارد. این بیماری یکی از شاخه‌های بیماری ابولاست و درسد مرگ آن در کشورهای پیش‌رفته چهل درسد است.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb