تحقیقی که انجام شده، بیش‌تر هدفش این‌ست تا چالش‌های بانوان در دفترهای دولتی و غیردولتی مورد بررسی قرار گیرد. در بخش غیردولتی اداره‌ی امور زنان تحقیق خود را از تالار‌ها، کارخانه‌های تولیدی و کرک‌پاکی‌ها انجام داده است. آن‌گونه که محبوبه جمشیدی رییس اداره‌ی امور زنان هرات می‌گوید، می‌خواهند پس از آگاه شدن از دشواری‌های بانوان کارگر، راه‌کاری بسنجند تا بتوانند این دشواری‌ها را از میان ببرند. او گفت: در همه‌ی بخش‌ها دشواری‌هایی دیده شده؛ ولی پس از تایید از سوی مقام‌های محلی این تحقیق پخش خواهد شد.

هم‌چنین بانو جمشیدی از کرک‌پاکی‌هایی گفت که بیش‌تر کارگران‌شان بانوان هستند. او افزود که برخی دشواری‌ها در این‌جاها دیده شده است. این مسوول تنها اداره‌ی بررسی بانوان که با احتیاط در این زمینه سخن می‌گفت پذیرفت که شیوع بیماری توبرکلوز یا سل، یکی از این دشواری‌های بانوان کارگر در کرک‌پاکی‌هاست.

هم‌چنین این اداره در برگ فیس‌بوک خود از شرایط کار بانوان در کرک‌پاکی‌ها ابراز نگرانی کرده بود. چالش‌هایی که در این برگ آمده، نبود امکانات لوازم بهداشتی مانند، دست‌کش، ماسک و مواد شوینده برای کارگران است که آنان را دچار به بیماری‌های سختی کرده است. دست‌مزد کم و ساعت کاری بسیار، نداشتن وسیله رفت و آمد، نداشتن رخصتی، و نبود امکانات جایی جدا برای کودکان کارگران از دیگر دشواری‌هایی‌ست که در این گزارش فیس‌بوکی اداره‌ی امور زنان آمده بود؛ ولی این پست پس از ساعاتی از برگ این اداره به دلایل ناآشکاری حذف شد.

در این باره گویا کنترلی هم وجود ندارد. هتا مسوولان در اداره‌ی صحت عامه‌ی هرات می‌گویند که آنان در بخش‌های گوناگون کارمندان را مجاب به داشتن کارت بهداشت کردند؛ ولی در این زمینه، وزارت صحت عامه هیچ‌گونه دستوری به آنان نداده است. عبدالوهاب رازی مدیر صحت محیطی اداره‌ی صحت عامه این ولایت پافشاری کرد که با همه‌ی این‌ها آنان یک‌سری توصیه‌های بهداشتی به کارگران کرک‌پاکی کرده‌اند؛ ولی چون کرک‌پاکی‌ها نشانی آشکاری ندارند؛ به سختی می‌توان آنان را پیدا کرد.

تحقیقی که از سوی اداره‌ی امور زنان در زمینه‌ی کارمندان بانو در هرات انجام شده، به شیوه‌ی پرسش‌نامه‌ای بوده و مسوولان این اداره امیدوارند پس از نتیجه‌گیری نهایی، بتوانند بخشی از چالش‌های بانوان کارمند را حل کنند. از سوی دیگر زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که برخی از مسوولان دولتی نگران و ناهمسو با پخش این تحقیق هستند؛ اکنون باید دید که مقام‌های محلی می‌خواهند با پرده‌برداری از بخشی از دشواری‌های بانوان، کاری برای آنان انجام دهند؟

https://www.facebook.com/heratpaperfb