در ده روز گذشته مسئله مسمومیت در مکاتب هرات نگرانی­های جدی را به بار آورده است مشخص نبودن نوعیت مواد مسموم کننده که در مکاتب استفاده شده این نگرانی­ها را بیشتر ساخته است. حالا فرمانده پولیس هرات می­گوید این حوادث ناشی اختلافات سیاسی درمعارف است. جنرال روزی تاکید می­کند که تا ۴۸ ساعت آینده عاملین این رویدادها را بازداشت خواهد کرد. او از بخش­های صحی نیز خواسته که به زودی نوعیت اصلی این گازمسموم کننده را پیدا کنند.

تقریبا در ده روز گذشته بیش از ۶۰۰ تن از دانش آموزان دختر در هرات مسموم شدند. به تازگی نیز دانش­آموزان سه مکتب دخترانه در این ولایت مسموم شدند.مسوولان شفاخانه حوزوی هرات می­گویند هنوز نوعیت اصلی گازمسموم کننده مشخص نشده، اما به اساس معلومات ارگان­های امنیتی که به آنها رسیده معلوم میشود که عاملین این رویدادها از تابلیت­های مسموم کننده استفاده میکنند که برای ازبین بردن حشرات در دامداری­ها و فارم­های مرغداری استفاده میشود. اما زمانیکه زیرنور آفتاب قرارگیرد بوی از آن بالا میشود که باعث مسمومیت انسان­ها می­گردد.

پولیس هرات اما تا حالا هیچ فردی را در این رابطه بازداشت نکرده است.آنگونه که داکتران در شفاخانه حوزوی هرات می­گویند تابلیت­های مسموم کننده که بیشتر در فارم­های مرغداری استفاده می­شود معمولا در دوکان­های فروش دواهای حیوانی یافت میشود. با این حال فرمانده پولیس هرات درتلاش است تا عاملین اصلی این مسمومیت­ها را پیدا کند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb