دو کنفرانس مهم فقط در جریان سه روز اخیر در کشور، نشست ریکا با اشتراک نماینده­گان بیش از ۷۰ کشور و سازمان بین المللی برای جلب همکاری کشورهای منطقه به افغانستان و توسعه­ی تجارت بین این کشورها مهم پنداشته می­شود.شماری از باشنده­های هرات می­گویند، با برگزاری این نشست و همکاری شماری از کشورهای منطقه و جامعه جهانی، وضعیت اقتصادی در کشور بهتر خواهد شد اما آنان از رهبران حکومت وحدت ملی می­خواهند که برای بهتر شدن وضعیت کشور از این فرصت­ها به گونه­ی درست استفاده کنند.

محور اصلی این نشست سه موضوع همکاری های منطقه‌ای در استفاده از انرژی و منابع طبیعی، اتصال کشورها از طریق راه‌آهن و بزرگ‌راه‌ها و تقویت همکاری بین نهادهای خصوصی در زمینه تجارت و صنایع محور مذاکرات این اجلاس را تشکیل می دهد. شماری از آگاهان امور هم برگزاری این نشست­ها را امیدوارکننده می­خوانند و تاکید می­ورزند که کشورهای منطقه و جامعه جهانی هنوزهم علاقه­مند همکاری با افغانستان است.

با همه­ی این­ها، در نشست ریکا روی مسائل مهم اقتصادی در کشورهای منطقه بحث شد. تقویت بنادر، امکانات ترانزیتی و تطبیق پروژه خط آهن بین چین، قیرغیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران و پروژه خط آهن بین تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان و همچنین پروژه راه لاجورد که افغانستان را از راه ترکمنستان به دریای خزر، گرجستان و اروپا وصل می‌کند از موضوعات مورد بحث این اجلاس بود.

https://www.facebook.com/heratpaperfb