والی هرات در واکنش به گفته های فعالان مدنی، مبنی بر توانایی نداشتن حکومت محلی در مبارزه با زمین خواران گفته است که آنان توانایی اینکار را دارند. او همچنین گفته است در این مدت سه هزار جریب زمین را از زمینخواران پس گرفته اند و این نشان میدهد که اداره محلی میتواند این روند را دنباله دهد. پیش از این برخی از فعالان مدنی گفته بودند که مبارزه با زمین خواری از توانایی مقامهای محلی بیرون است و باید دولت تصمیم جدی برای اینکار روی دست گیرد.

به تازگی سیدفضل‌الله وحیدی والی هرات هم بیش‌تر روی مبارزه با زمین‌خواری پافشاری می‌کند. او همین هفته بود که اعلام کرد در هرات ۵۰ هزار جریب زمین غصب شده است و آنان هیئتی را برای بررسی این موضوع به‌کار گماردند.

ولی از دید فعالان مدنی این‌کار بی‌آن‌که دولت مرکزی تصمیم جدی بگیرد، از توانایی مقام‌های محلی بیرون است. آنان هم‌چنان می‌گویند که در زمان کنونی مبارزه با زمین‌خواری، فساد را گسترش می‌دهد.

از سوی دیگر، والی هرات به این سخنان فعالان مدنی واکنش نشان داده و گفته است که تاکنون سه هزار جریب زمین را از چنگ زمین‌خواران درآورده و همین نشان می‌دهد که توانایی این‌کار را دارد. او هم‌چنین اعتراف کرده در میان دست‌گاه دولتی برخی کسانی هستند که نمی‌گذارند این روند با شفافیت پیش رود.

والی هرات پافشاری کرده که او پی‌گیر این باره هست و تا جایی‌که در توانایی‌اش باشد، با زمین‌خواران مبارزه می‌کند و زمین‌های غصب شده را واپس می‌گیرد.

آمار درستی از زمین‌های غصب شده در هرات در دست نیست. پیش از این یکی از روزنامه‌های کشور در گزارشی آورده بود که در این ولایت بیش از صد هزار جریب زمین غصب شده است؛ ولی آقای وحیدی این آمار را رد می‌کند و تنها پنجاه هزار جریب آن را تایید می‌کند. به‌هر روی باید دید که والی هرات تا چه اندازه در زمینه‌ی بازپس گیری زمین‌های غصب شده کامیاب خواهد بود.

https://www.facebook.com/heratpaperfb