در این چند سال بازار نوشیدنی های انرژی زا در هرات خوب گرم شده، نوشیدنی های که بیشتر جوانان و نوجوانان استفاده می کنند، اما بی خبر از اینکه این نوشیدنی های انرژی زا خطرات بیماری را هم به دنبال دارد، داکتران در هرات می گویند این نوشیدنی ها بر علاوه که خوش طعم است و انرژی دروغین به مصرف کننده های آن می دهد از سوی هم باعث بیماری های قلبی و کلیوی در افراد می شود.

انواع و اقسام نوشیدنی با نام های متفاوت که برخی ها با قیمت بالا و برخی دیگر با قیمت بسیار پاین به فروش می رسد و هر کدام مشتری خود را دارد. آنگونه که مردم میگویند نوشیدنی انرژی زا برای برخی ها یک عادت شده است. همین تقاضای زیادی مردم نسبت به این نوع نوشیدنی ها باعث شده که امروزه علاوه بر بازارهای بزرگ  حتی بر سر بازراها و زیر نور آفتاب نیز به فروش می رسد، برخی وقت ها هم خیلی از این نوشیدنی ها در سطح بازار به لیلام می رود.

حالا شهروندان در هرات میگویند باید جلو واردات بی رویه این نوشیدنی ها که هیچ وقت کنترول صحی نمی شود گرفته شود. این افراد میگویند مسوولین صحت عامه مسوولیت دارند برای حفظ جان مردم از نوشیدنی های که ضرر دارد جلوگیری کنند.

از جهت دیگر داکتران در هرات نیز تائید می کنند که بسیاری از این نوشیدنی ها که در سر بازار با قیمت ارزان به فروش می رسد نه تنها فایده  ندارد بلکه باعث بروز مشکلات زیاد برای کسانی می شود که از آن استفاده می کنند. غلام داوود هاشمی متخصص امراض داخله میگوید برخی از این نوشیدنی از مواد کیمیاوی ساخته می شود که این برای قلب نیز بسیار مضر است.

همچنان داکتران هم در ضمن جلوگیری از خوردن زیاد این نوشیدنی ها به هیچ عنوان به اطفال زیر سن و بزرگسالان هم توصیه نمی کنند چرا که این نوشیدنی ها می تواند برای این افراد بیشتر زیانبار باشد.

طی یک دهه گذشته واردات بی رویه بسیاری از کالاها به افغانستان از مرز ها همچنان جریان داشته و تاکنون آنگونکه مردم میگویند کنترول اساسی صورت نگرفته است. در بسیاری مواقع در هرات دیده شده است که نوشیدنی های تاریخ گذشته را با قیمت ارزان در بازار به فروش می رسانند و دولت هم هیچ توجه ای در این زمینه ندارد.

https://www.facebook.com/heratpaperfb