هئیت بلند پایه حقیقت یاب شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت گفتگو با مقامات محلی هرات و نهاد های مدنی وارد این ولایت شد.
سخنگوی دفتر یوناما در افغانستان می گوید: این هئیت جهت بررسی پیشرفت در زمینه تامین صلح و بازسازی دو روز قبل وارد این کشور شده است.
در عین حال یکتن از اعضای مشرانو جرگه افغانستان می گوید جامعه جهانی به تهدات خود در قبال افغانستان تاکنون عمل نکرده است.
هئیت بلند پایه شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور بررسی پیشرفت در زمینه تامین صلح و بازسازی افغانستان دو روز قبل وارد کابل شده بود و با حامد کرزی رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان دیدار و گفتگو نمود.
این هئیت پانزده نفر صبح روز چهار شنبه به منظور دیدار و گفتگو با مقامات محلی هرات در تدابیر شدید امنیتی وارد این ولایت شد.
نظیف الله سالارزوی سخنگوی یوناما در افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت: هئیت شورای امنیت سازمان ملل متحد یک هفته را به منظور بررسی اوضاع افغانستان در این کشور سپری خواهند کرد.
بنا به اظهارات وی ریاست این هئیت را جیلیو ترزی Giulio Terzi سفیر دایمی ایتالیا در سازمان ملل متحد به عهده دارد.
زلمی خلیل زاد نماینده ایالات متحده امریکا در سازمان ملل متحد که در ترکیب این هئیت وارد افغانستان شده بود به دلایل نا معلومی در سفر به شهر هرات حضور نداشت.
این هئیت پشت در های بسته با مقامات محلی و عده ای از نماینده گام مردم هرات در ولسی جرگه و مشرانو جرگه دیدار و گفتگو نمود.
طیبه زاهدی نماینده مردم هرات در مجلس ثنای افغانستان می گوید سازمان ملل متحد نمی تواند مشکلات موجود این کشور را در سفر های کوتاه مدت آنهم با نشست با مقامات محلی ولایات افغانستان حل کند. وی کار کرد های جامعه جهانی را در جریان شش سال در افغانستان نا کار امد عنوان کرد و مدعی شد که اگر سازمان ملل متحد خواسته باشد برنامه های خود را بر اساس همین سفر های کوتاه مدت در قبال افغانستان جمع بندی و سپس ارایه کند در آینده نیز موفق نخواهد شد.
بنا به اظهارات وی با وجود چندین هزار نیروی خارجی هنوز هم نا امنی از عمده ترین معضلات برای مردم و دولت افغانستان محسوب می شود.
این هئیت حوالی ساعت ده صبح روز چهار شنبه وارد میدان هوایی هرات شدند و حوالی ساعت دو بعد از ظهر پس از گفتگو با مقامات محلی هرات را به قصد کابل ترک کردند.
با این حال عده ای از کارشناسان نسبت به سفر این هیئت بلند پایه شورای امنیت سازمان ملل متحد به افغانستان خوش بین نبوده مدعی هستند تا زمانیکه دولت افغانستان خود پالیسی درستی را از اوضاع کنونی این کشور برای جامعه جهانی ارایه نکند سازمان ملل متحد در قبال تطبیق برنامه های خود در این کشور موفق نخواهد بود.

https://www.facebook.com/heratpaperfb