55با اینکه معارف هرات، روند باسوادسازی شهروندان را خوب توصیف می‌کند؛ ولی برخی از کارشناسان به این باورند که در این سالها توجه ویژه ای به این باره نشده است. آنان پافشاری دارند که باید استراتیژی معارف کشور در زمینه باسوادسازی افغانها عوض شود. آنگونه که آمار نشان میدهد، ۲۶ درصد مردم افغانستان باسواد هستند و معیار آن هم تنها خواندن و نوشتن است.

در هرات هم‌اکنون ۹۱۲ هزار شاگرد و دانشجو هست. بصیراحمد آروین طاهری رییس معارف هرات می‌گوید: با این‌که چالش‌هایی در زمینه‌ی باسوادسازی مردم هست؛ ولی باز هم از هدفی که وزارت معارف کشور در زمینه‌ی فرستادن ده میلیون کودک تا سال ۲۰۱۴ به مکتب داشته، بالا رفته است. او این روند را امیدوارکننده خواند. آقای طاهری هم‌چنین گفت: یکی دیگر از دغدغه‌های آنان نگه‌داشتن دانش‌آموزان است. به‌گفته‌ی رییس آموزش و پرورش هرات، برخی از شاگردان آموزش خود را نیمه رها می‌کنند که آنان در پی از میان بردن این چالش‌اند.

از سوی دیگر، برخی از کارشناسان به این باورند که در این چند سال دولت افغانستان نتوانسته در زمینه‌ی باسوادسازی شهروندان خوب عمل کند. فیصل کریمی استاد دانشگاه می‌گوید: باید استراتیژی وزارت آموزش و پرورش در این زمینه تغییر کند. او گفت: در این چند سال دولت، اولویت‌اش معارف نبوده است. این استاد دانشگاه افزود که بی‌گمان باسوادسازی به روند آرامش و ثبات کشور کمک خواهد کرد.

با همه‌ی این‌ها مسوولان معارف هرات سخن از این می‌گویند که آنان در همه‌ی ولسوالی‌ها کورس‌های سوادآموزی راه‌اندازی کردند. به‌گفته‌ی آقای طاهری، هم‌اکنون ۴۲۶ کورس سوادآموزی در ولایت هرات باز است که در آن ۱۱۸۰۰ سوادآموز مشغول فراگیری دانش هستند.

 

https://www.facebook.com/heratpaperfb