رییس شورای ولایتی از ناامنی‌های اخیر در هرات ابراز نگرانی می‌کند. او هم‌چنین می‌گوید که هنوز هم در ولسوالی‌ها ناامنی وجود دارد و بیم‌ آن می‌رود که مردم کم‌کم از ناهم‌سویان دولت استقبال کنند. رییس شورای ولایت پافشاری می‌کند، بایستی تصمیم جدی و دراز مدت برای برآورده شدن آرامش گرفته شود و تنها تغییر و تبدیلی این چالش‌ها را از میان نمی‌برد. او در گفتگویی ویژه با تلویزیون آریانا هرات گفت: عاملان حادثه‌ی پل مالان را نیروهای امنیتی می‌شناسند؛ ولی اقدامی برای دستگیری‌شان نمی‌کنند.

اعلام نگرانی‌های امنیتی از سوی شورای ولایتی هرات چند سالی می‌شود که گریبان مقام‌ها را گرفته است. بارها نماینده‌گان مردم در این شورا از وجود افراد مسلح غیر مسوول مسلح و هم‌چنین طالبان در ولسوالی‌ها به‌گفته‌ی خودشان گوش‌زد کردند.

به‌باور نماینده‌گان مردم در شورای ولایتی، اگر دروازه‌ی ناآرامی‌ها در پشت درِ ولسوالی‌ها بود، اکنون به پشت دروازه‌های شهر رسیده است.

حمله‌ی شماری افراد مسلح به پاسگاهی در پل مالان، پیوستن شش پولیس مرزی به طالبان در شمال هرات و کشته شدن پنج پولیس پس از حمله‌ی ناهم‌سویان مسلح در منطقه‌ی شالبافان، بسیاری را نگران اوضاع امنیتی کرده است.

ولی اکنون این باره سوی دیگری به‌خود گرفته است. سیدوحید قتالی رییس شورای ولایتی می‌گوید: نگرانی این‌ست که مردم از این گروه‌ها استقبال کنند. او اشاره به مردم در مسیر شاه‌راه هرات- تورغندی کرد و گفت: آنان از دستگیری یک تن از سران ناهم‌سویان پیش‌گیری کردند و بهانه‌ی‌شان این بود که این شخص پس از چندی رها می‌شود و ما می‌مانیم او! او وضعیت امنیتی در ولسوالی‌ها را بدتر از همیشه می‌داند.

او از تصمیم‌های شورای امنیت کشور خرده گرفت و گفت: برآورده شدن آرامش با تبدیل کردن مقام‌ها انجام نمی‌شود. آنان مطالعه‌یی از این وضعیت ندارند و هر زمان خواسته‌اند بگویند که ما حضور داریم، به جا-به-جایی مقام‌ها دست زدند.

رییس شورای ولایتی هرات هم‌چنین به خرده‌گیری از نیروهای امنیتی پرداخت و گفت: عاملان حادثه‌ی پل مالان را نیروهای امنیتی می‌شناسند و برپایه‌ی برخی دلایل نمی‌خواهند کاری انجام دهند.

امنیت، این روزها بیش‌تر از همیشه بزرگ‌ترین چالش مردم به‌شمار می‌رود. قتل‌ها و ترورها و هم‌چنین ناآرام شدن اطراف شهر هرات، به این نگرانی بیش‌تر دامن زده است. هرچند هم‌واره پولیس هرات پافشاری کرده که اوضاع زیر کنترل است؛ ولی باز شدن پای ناهم‌سویان دولت به درون شهر و انجام عملیات از سوی آنان بر پاسگاه‌های امنیتی، و از سوی دیگر انتقاد‌های نهادی مانند شورای ولایتی، نشان‌دهنده‌ی شکننده‌تر شدن این وضعیت است. qabtalijpg-cc790-8508a

https://www.facebook.com/heratpaperfb