با این‌که نشست خبرنگاران با والی روز یکشنبه در ساختمان ولایت برگزار شد؛ ولی بیش‌تر خبرنگاران این نشست را بی‌نتیجه خواندند. از زمانی‌که والی نو کار خود را آغاز کرده، کم‌تر خبرنگاری توانسته با مسوولان درون ساختمان ولایت گفتگو کند. خبرنگاران از والی هرات خواسته بودند تا ولایت در این زمینه به آنان پاسخ‌گو باشد. در همین حال برخی از خبرنگاران گفته‌های والی هرات در باره‌های گوناگون را تنش‌آلود می‌خوانند.

این نشست با تحریم برخی نهادهای خبرنگاری هم رو-به-رو شد. مرکز حمایت از خبرنگاران افغانستان و خانه‌ی خبرنگار از شرکت در این نشست خودداری کردند.

 خلیل امیری رییس مرکز حمایت از خبرنگاران می‌گوید: دلیل اصلی تحریم ما این بود که در اعلامیه‌های گوناگون ساعت نشست با والی نو تغییر کرد. او گفت: این خود گویای بی‌نظمی در ولایت است که کسی نمی‌دانست چه ساعتی بایستی این جلسه‌ی رسمی برگزار شود.

 از سوی دیگر شماری از خبرنگاران هم که در این نشست شرکت کرده بودند می‌گویند که آنان به پاسخ پرسش‌ها و به خواسته‌های خود نرسیدند. به‌گفته‌ی آنان، ما در این نشست بیش‌تر شاهد درگیری‌های میان اداری بودیم و هر چند در آخر به ما گفته شد که می‌توانند به مراجع گوناگون برای به‌دست آوردن خبر دست‌رسی داشته باشند؛ ولی این باره شدنی نیست.

به‌باور آن‌ها نوعی سردرگمی درون ولایت وجود دارد که پیش‌گیر دست‌رسی اطلاعات است، در حالی‌که در گذشته مقام‌ها بیش‌تر به خبرنگاران پاسخ‌گو بودند.

 از سوی دیگر برخی به این باورند که سخن‌رانی‌های گوناگون سیدفضل‌الله وحیدی والی نو، باعث تنش‌آلود شدن فضای هرات می‌شود. برخی دیگر باز هم پافشاری به این دارند که والی نو طرح ویژه‌یی برای هرات ندارد.

هرچند آقای وحیدی بارها اعلام کرده که اکنون زمان آن‌ست تا انکشاف را از ولسوالی‌ها آغاز کنیم. والی هرات هم‌واره گفته است که در هرات بازسازی انجام نشده است.

در این چند روزی که سیدفضل‌الله وحیدی به‌نام والی به هرات آمده است، سخن‌رانی‌های‌اش در جاهای گوناگون با واکنش‌ رو-به-رو شده است. از سخن‌رانی نخست‌اش که گفته بود برای استراحت به هرات آمده تا، بی‌فرهنگ خواندن این شهر و این‌که در این‌جا بازسازی آغاز نشده است.

 این‌ها تنها نکاتی نبود که با واکنش هم‌راه بود، چون‌که گفته‌های او درباره‌ی آموختن جامعه‌ی مدنی به کنش‌گران آن و تاختن به کشور‌های همسایه و به‌گفته‌ی بسیاری، نبود نظم در اداره‌ی او از دیگر باره‌های جنجالی‌ست.

https://www.facebook.com/heratpaperfb