گرمای هوا و از سوی دیگر برق ضعیف، هر دو دست به دست هم داده تا زنده‌گی این روزها با سختی بگذرد. دمای بالای چهل درجه‌ی سانتی‌گراد باعث شده تا در نیمه‌روز آهنگ رفت-و-آمد در شهر را کُند کند. هرچند این درجه‌ی گرما برای مردم در ولایت‌های غربی کشور ناآشنا نیست؛ ولی این گرما کار روزه‌‌داران را سخت کرده است.

سایت‌های گوناگون هواشناسی درجه‌های بالایی از گرما را نشان می‌دهند. هرات روز شنبه دمای هوای‌اش به چهل رسید. هم‌چنین ولایت‌های دیگری مانند فراه که آب و هوای گرم‌تری دارد هم بالاتر از حد معمول اعلام شده است.

 در فراه دمای هوا به ۴۶ درجه رسید و در ولایت‌های بادغیس و غور هم هوا گرم‌تر شده است. برپایه‌ی پایگاه‌های هواشناسی، در بادغیس دمای هوا به چهل درجه رسید و تنها غور بود که با ۲۹ درجه سردترین ولایت غرب کشور به‌شمار رفت.

در این روزها هتا بادهای تند هرات هم از این گرما نتوانسته بکاهد. مردم روزه‌دار در این گرما روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند که ضعیف بودن و یا نبود برق به این دشواری‌ها افزوده است.

با این‌که مسوولان ریاست برق هرات خبر از نوبتی شدن برق را داده‌اند، گویا نوبتی کردن راه چاره نبود؛ چون‌که برق ضعیف‌تر از گذشته شده است. از سوی دیگر مسوولان ریاست برق هرات از مردم خواسته‌اند تا در این روزها در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.

ولی در سوی دیگر مردم هم خواستار همین صرفه‌جویی در مصرف برق‌اند.

بازارهای پر جنب و جوش هرات با نزدیک شدن به میانه‌های روز، آرام‌تر و خلوت‌تر می‌شود. این گرما هتا بازارها را هم زیر تاثیر برده است.

هر چند مردم در این ولایت با گرمی هوا چندان ناآشنا نیستند؛ ولی بالا رفتن دمای هوا در دیگر ولایت‌ها و هتا دیگر کشورها حکایت از چیز دیگری دارد؛ این‌که به‌گفته‌ی کارشناسان در این زمینه، دمای هوای زمین در حال دگر شدن است.

https://www.facebook.com/heratpaperfb