مسوولین ریاست اطلاعات و فرهنګ در ولایت هرات می ګویند : باند های مافیایی با همکاری اتباع کشور های همسایه در قاچاق آثار تاریخی در این ولایت نقش اساسی دارند.

نعمت الله سروری ُرئیس اطلاعات و فرهنگ می گوید: کشور های بیگانه برای تثبیت هویت ملی خود اثار باستانی افغانستان را به سرقت می برند.  

وی افزود: طی شش ماه اخیر ۱۲ تن به اتهام سرقت و قاچاق آثار باستانی در ولایت هرات از سوی ارگان های امنیتی بازداشت شدند.

وی علاوه کرد : بر اساس گزارشات رسیده طی شش ماه اخیر از سرقت بیش از پنجاه اثر تاریخی در ولایت هرات از سوی ارگان های امنیتی در  این ولایت جلوگیری صورت گرفته است.

رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات از مقامات امنیتی این ولایت خواست تا در حفظ آثار و میراث فرهنگی هرات تلاش بیشتری به خرج دهند.

بنا به اظهارات وی  تاکنون آثار تاریخی که از موزیم ارگ هرات توسط افراد مسلح ناشناس به سرقت برده شده بود کدام اثری به دست نیامده است.  

در عین حال سمونوال رحمت الله صدیقی رئیس مبارزه با جرایم جنایی قوماندانی امنیه ولایت هرات که در یک کنفرانس مطبوعاتی حضور داشت می گوید : در جریان چهار عملیات در ولسوالی غوریان ولایت هرات ۳۷ اثر تاریخی کشف و چند تن از عاملین آن بازداشت و جهت تحقیقات به ارگان های ذیربط سپرده شدند.

وی افزود: در دو عملیات دیگر دو عدد سنگ های صندوقچه ای که توسط افراد مسلح ناشناس از شهر هرات به سرقت برده شده بود کشف و ضبط گردید.

بنا به اظهارات وی : هم اکنون ارگان های امنیتی در این ولایت در تلاش هستند تا جلو قاچاق آثار تاریخی در ولایت هرات را بگیرند.

با این حال شش ماه قبل ۲۲ اثر تاریخی از موزیم ارگ هرات از سوی افراد مسلح ناشناس شب هنگام به سرقت برده شد که تاکنون از آن آثار معلومات بدست نیامده است.

مقامات محلی پس از گذشته چند روز مدعی شدند که یکتن از متهمین اصلی سرقت آثار باستانی از موزیم ارگ را بازداشت کردند که پس از چند روز در محبس به شکل مرموزی جان باختند.

با این آگاهان امور در هرات برخی مقامات محلی هرات را متهم به دست داشتن در قاچاق آثار تاریخی می کنند.

به گفته یکتن از مسوولین حفظ آبدات تاریخی در هرات هم اکنون در این ولایت حدود هشت صد ساحه و آبده تاریخی موجود است که اکثر آنان به دلیل بی توجهی ای مقامات دولت مرکزی در حالت تخریبی به سر می برند. شگوفه هرات

https://www.facebook.com/heratpaperfb