شورا در اسلام اصل مهم حکومتداریست، مولوی خدا داد، رییس شورای علمای غرب کشور در خطابه نماز جمعه با خاطر نشان ساختن این مطلب گفت، اسلام خواستار حکومتی بر اساس اراده مردم است. از سویی هم والی جدید هرات که در مسجد جامع بزرگ هرات رفته بود گفت، برای ارتباط با مردم و نظرخواهی آنان در خصوص حکومت داری خوب از راه­های مختلف تلاش می­کند.

این مسجد جامع بزرگ هرت است عبادتگاهی که هر جمعه در آن مسایل مهم سیاسی و اجتماعی در خصوص اوضاع کشور بررسی می­شود.

اینکه طالبان هم در افغانستان حق دارند، اسلام حکومتی بر مبنای اراده­ی مردم می­خواهد و افغانستان کشوری تجزیه نا پذیر است سه مسئله مهم ذکر شده در خطبه­ی نماز جمعه بود که مولوی خدا داد صالح رییس شورای علمای غرب افغانستان بر آنها تأکید داشت.

او هم­چنان گفت، شورا در اسلام یک اصل مهم است و باییست مسئولان آن را در راستای فعالیت خود هم­واره در دید بگیرند. اینکه حکم رانان به منظور برقراری عدالت در اجتماع به وظیفه تعیین می­شوند بخشی دیگر از سخنانی بود که شورای علمای غرب افغانستان بر زبان راند.

این مباحث در حالی مطرح می­شود که فضل الله وحیدی والی جدید هرات گماشته شده، آقای وحیدی هم پیش از نماز جمعه بار دیگر تأکید کرد که از راه­های مختلف تلاش می­کند همسو با نظر مردم ولایت کند.

شرایط در هرات هم به مثل نقاط دیگر افغانستان وابسته به سیاست گذاری­های روز مسئولان در مرکز کشور است با آنکه والی پیشین هرات به خاطر نبود استقلالیت کاری در هرات استعفا داد والی جدید به هرات فرستاده شد اینکه این والی چگونه برخوردی با چنین موضاعاتی در هرات خواهد داشت گذشت زمان مشخص می­کند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb