شماری از دهقانان در ولایت هرات از نبود بازار مناسب برای محصولات زراعتی شکایت دارند، آنها می­گویند، نبود سردخانه برای  تولیدات زراعتی شان آنها را وا میدارد تا محصولات خود به بهای اندک به فرشندگان بدهند. در عین حال مسئولان در ریاست اداره زراعت هرات از تأسیس سردخانه­ای در حاشیه میدان هوایی هرات برای حل این چالش خبر می­دهد.

میدان­بار هرات جایی­ست که از دور پر رونق به نظر می­رسد اما رونق این بازار نتوانسته است ناله ای از دل پر درد دهقانان این ولایت را بکاهد. هر روزه دهقانان حاصلات زراعتی خود را که ماه طول کشیده تا آنها را به ثمر رسانده اند به بهای اندکی به بازار عرضه می­کنند.

دهقانان در هرات امسال بهره چندانی از درختان میوه حاصل نکرده اند آنها می­گویند، سردی زمستان نیمی از میوه­های شان را از بین برده است با این حال آنها از نبود بازار مناسب و نبود سردخانه برای میوه­هایی که با زحمت پرورانده اند شاکی اند.

غلام حضرت یکی از دهقانان هرات است، او می­گوید، امروز سیب­هایش را کیلوگرامی ۵ به افغانی فروخته است و این درآمدش فقط همان ارزش داروهایی دارد که بروی درختان سیب پاشانده است.

آنگونه که از صحبت­های این دهقان آشکار می­شود، خبر از دست مزد زحمات و اجرتی برای زمینش خبری نیست.

در عین زمان، فقیر احمد بیانگر رییس اداره زرعت هرات می­گوید، برای حل پاره­ای از مشکلات دهقانان هرات، قرار است تا دو هفته دیگر کار ساخت یک سردخانه را در کنار فرودگاه بین المللی هرات آغاز کنند.

 به گفته آنها این سرد خانه ۶۰۰ هزار دالر آمریکایی هزینه بر میدارد و از سوی وزارت زرعت پرداخته خواهد شد.

همچنان وی افزوده براین گفت، یک سردخانه دیگر نیز برای محصولات زراعتی در منطقه سرجنگل هرات فعل شده است که ظرفیت نگهداری حدود ۳۰۰ تن میوه را دارد او گفت، با پایان یافتن فرایند ایجاد سردخانه در هرات مشکلات دهقانان در این زمینه حل خواهد شد.

 از سوی دیگر کارشناسان زراعتی در هرات می­گویند، نبود بازار مناسب برای محصولات زراعتی باعث شده است زحمت دهقانان نتیجه­ی خوبی نداشته باشد.

با این حال مسئولان اداره آیسا در هرات می­گویند، نبود سیستم مونتاژ و بسته بندی باعث شده محصولات زراعتی هرات در بازارهای بیرون از کشور  راه پیدا کند. مسئولان  ریاست زراعت هم در این راستا گفته ­هایی دارند.

با اینکه به دست آوردن حاصل باعث خوشحالی هر دهقانی می­شود اما غلام حضرت خوشحال نیست او از اینکه زحماش را به بهایی اندکی به بازار عرضه کرده مغموم به نظر می­رسد و از دولت خواهان توجه برای نگهداری میوه­ها در سردخانه­ها و ایجاد بازار خوب برای محصولات زراعتی خود است.

او می­گوید، اگر دولت سردخانه ایجاد کند، مجبور نمی­شود سیب­های خود را اینگونه در میدان­بار هرات ارزان بفروشد. حال میوه­ها در میدان­بار هرات و در فروشگاه­های داخل شهری ارزان است اما با تمام شدن فصل میوه قیمت میوه به اوج خود میرسد اما سود آن به جیب صادر کننده میوه در خارج از کشور می­رود.

https://www.facebook.com/heratpaperfb