هیئت بلند‌پایه‌ی کشور, هم‌راه با هیئتی دیگر از کشور هندوستان, از بند سلما دیدن کردند.

برپایه‌ی گفته‌های این هیئت‌ها, کار بند سلما خوب پیش می‌رود و کندی روند در ساخت آن دیده نمی‌شود؛ ولی مردم محل چیز دیگری می‌گویند.

آنان می‌گویند که کار این بند تنها زمانی باز از سر گرفته می‌شود که هیئتی به این منطقه فرستاده شود.

بند سلما و هم‌همه‌ی آن, باز هم مقام‌های بلند‌پایه‌ی کشورهای افغانستان و هندوستان را به آن‌جا کشاند.

ولی این‌ پافشاری گوتام موخوپادیانا سفیر هندوستان در کشور بر تکمیل این بند, سال‌هاست که دنباله دارد و از سوی دیگر, بارها ناخشنودی مقام‌ها را هم در پی داشته.

آن‌گونه که مقام‌های کشور می‌گویند, کار ساخت بند سلما, بیش از هفتاد درسد پیش رفته و هنوز هم کار دنباله دارد.

ولی مردم در منطقه از کندی روند و ایست کار بند سلما می‌گویند.

به گفته‌ی آنان, کار این بند زمانی از سر گرفته می‌شود که هیئتی به این منطقه بیاید و پس از آن, نه کاری هست و نه هم ساخت و سازی.

ولی با این چه‌گونه‌گی, جاوید لودین معین وزارت خارجه‌ی کشور که با هیئتی از وزارت خارجه‌ی هند به منطقه رفته بود, از پیش‌رفت کار خشنود است و آن‌را چشم‌گیر می‌خواند. هر چند او کندی روند ساخت را در برخی جاهای بند می‌پذیرد؛ ولی پافشاری دارد که بایستی به‌ این‌کار خوش‌بین بود.

به‌هر روی این بند, به‌گفته‌ی معین وزارت خارجه, تنها اهمیت اقتصادی ندارد و اهمیت سیاسی و ثبات را هم داراست. از سوی دیگر بارها گفته شده که دخالت کشورهای همسایه سبب شده تا کار این پروژه‌ی بزرگ در غرب کشور نیمه‌پایان بماند. مردم منطقه از این می‌گویند که آنان رفت-و-آمد بیرونی‌ها را به این بند بارها دیده‌اند.

ولی جاوید لودین برپایه‌ی رسم همیشه‌گی دولت, ادعاهای دخالت کشورهای بیرونی را رد می‌کند. او می‌گوید که چنین مسئله‌یی دیده نشده و کار بند به دور از این باره‌ها دنباله دارد. به‌گفته‌ی وی, هدف از سفر آنان به منطقه هم تاثیر دوباره بر کار این بند است.

این برای چهارمین بار در سال روان است که مقام‌های کشور از این بند دیدار می‌کنند؛ ولی هر بار مقام‌ها, تنها به خوش‌آمد گویی و سپاس‌گزاری از یک‌دیگر بسنده کردند. هر باری هم که از درسد کار پیش‌رفته پرسیده شده, یک مقام هفتاد درسد گفته و مقامی دیگر هفتاد و پنج, این‌که به‌راستی چه‌اندازه کار این بند پیش رفته آشکار نیست.

بند سلما قرار بود در سال ۲۰۰۸ میلادی ساخت آن به‌پایان برسد؛ ولی هر بار به‌پایان رسیدن و بهره‌برداری از آن به‌‌تعویق افتاده و دلیل آن‌ را هم کشور هندوستان, بالا رفتن هزینه‌ی آن می‌خواند. با این‌هم این کشور وعده داده تا دو سال دیگر, کار بند سلما به‌پایان برسد.

https://www.facebook.com/heratpaperfb