مسوولان اتاق‌های بازرگانی هرات بر این باورند که تحریم‌های ایران در افغانستان, تاثیر خوبی بر روند بازرگانی نخواهد گذاشت.

 آنان از دولت می‌خواهند تا پیش از به‌وجود آمدن تحریم ایران از سوی افغانستان, راه‌های ورود کالاهای بازرگانان افغان از دیگر کشورها را بسنجد.

توپ تحریم‌های امریکا به میدان افغانستان انداخته شد. امریکا گفته که بایستی بازرگانان افغان هم برخی شرکت‌های ایرانی را تحریم کنند.

این‌جا بندر اسلام قلعه است؛ جایی‌که روزانه سدها کامیون با عبور از این نقطه وارد هرات می‌شوند. بارهای این کامیون‌ها بیش‌تر مواد سوختی و یا مواد غذایی‌ست.

هرات به‌شدت وابسته به بازار ایران است؛ چون‌که بیش‌تر کالاهای وارد شده از سوی بازرگانان افغان, از کشور ایران است. این وابسته‌گی تا آن‌اندازه است که اگر روزی بازارهای ایران تعطیل باشد, این‌جا هم, این بازار تعطیل است و داد-و-ستد ارزی انجام نمی‌شود. از سوی دیگر بیش‌ترین ارزی که در هرات با آن داد-و-ستد می‌شود, تومان ایرانی‌ست.

اکنون پس از این‌که امریکا گفته که افغانستان هم بایستی برخی تحریم‌ها را بر ایران وضع کند, بازرگانان در هرات نگران پس از برپایی این تحریم‌ها هستند. عبدالله خادم رییس صنعت‌کاران در هرات می‌گوید: پیش از این‌که این تحریم‌ها وضع شود, دولت بایستی راهی برای ورود کالا به افغانستان بسنجد.

کالاهایی که از ایران وارد افغانستان می‌شود بیش‌تر مواد خوراکی و سوختی‌ست. به‌باور رییس صنعت‌کاران هرات, زمانی‌که چند موتر سوخت نتوانست وارد کشور شود, بحران سوختی به‌وجود آمد؛ ولی اگر این تحریم‌ها این‌گونه وضع شود, اوضاع از این بدتر خواهد شد.

او پافشاری کرد که افغانستان کشور مصرفی‌ست و به این زودی‌ها نمی‌تواند سر پای خود بایستد و چون بیش‌تر بازرگانان هرات کالاهای خود را از ایران وارد می‌کنند, این تحریم‌ها برای مردم سخت خواهد بود.

آن‌گونه که خبرگزاری‌ها گفته‌اند, دولت امریکا از بازرگانان افغانستان خواسته‌ است تا با ۲۴  شرکت و بانک ایرانی داد-و-ستد نکنند.

این در حالی‌ست که ایران در سال گذشته‌ی خورشیدی بیش از دو میلیارد دالر صادرات به افغانستان آن‌هم از مرز اسلام قلعه داشته.

این باره بازرگانان دیگرِ کشور را هم نگران ساخته است؛ ولی بایستی دید افغانستان در میدان نبرد سیاسی امریکا و ایران چه‌کار خواهد کرد و آیا می‌تواند از پس این موضوع برآید؟

https://www.facebook.com/heratpaperfb