پس از انتشار نامه‌ی سرگشاده‌ی شبکه‌ی نهاد‌های جامعه‌ی مدنی هرات مبنی بر اصلاحات در اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ, امروز رییس اطلاعات و فرهنگ واکنش نشان داد و این‌کار را ترور شخصیت خواند. از سوی دیگر شبکه‌ی نهادهای جامعه‌ی مدنی, ریاست اطلاعات و فرهنگ را متهم به دخالت در کار آنان می‌کند.

به‌دید می‌رسد کش-و-گیر میان شبکه‌ی نهادهای جامعه‌ی مدنی و ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات بالاگرفته است. شبکه‌ی نهادهای جامعه‌ی مدنی روز گذشته در نامه‌یی سرگشاده به وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور, خواستار اصلاحات در نماینده‌گی آنان در هرات شد.

در نامه‌ی سرگشاده‌ی این نهاد رییس اطلاعات و فرهنگ, متهم به لغو کنسرتی شده که قرار بود روز سوم عید در ورزش‌گاه هرات برگزار شود. در جایی از این نامه‌ی سرگشاده آمده: «شواهد و اعترافاتی موجوده حکایت از آن دارد که محترم آقای سروریار نیز جانب افراط‌گرایی را گرفته و به‌صورت مشخص در خاموشی سدای صلح و ایجاد شور و شوق دست داشته و از برگزاری فعالیت‌های هنری و تفریحی در این ولایت جلوگیری به عمل‌ آورده است.»

ولی احسان سروریار رییس این اداره می‌گوید: نامه‌ی سرگشاده‌ی شبکه‌ی نهادهای جامعه‌ی مدنی, ترور شخصیت و هتک حرمت به او به‌شمار می‌آید. او هم‌چنین گفت که وی مخالف برگزاری کنسرت در هرات نبوده و هیچ سندی هم درباره‌ی این‌که گویا او جواز برگزاری کنسرت را نداده وجود ندارد.

وی پافشاری کرد که او شکایت خود را به مراجع قانونی خواهد کرد.

هم‌چنین در جایی دیگر از این نامه‌ی سرگشاده, خطاب به وزیر اطلاعات و فرهنگ آمده: «متاسفانه, نتایج نظارت این نهادها حکایت از آن داد که رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات, در این اواخر در ضمن تلاش برای رسیدن به پول‌های غیر مشروع از طریق فساد اداری به‌طرف بنیادگرایی و افراط‌گرایی روی آورده است.»

از سوی دیگر خلیل پارسا, هماهنگ کننده‌ی شبکه‌ی نهادهای جامعه‌ی مدنی هرات می‌گوید: آنان آماده‌اند تا به‌دادگاه بروند و مدارک خود را آن‌جا تحویل دهند.

شبکه‌ی نهادهای جامعه‌ی مدنی در جای دیگری از نامه‌ی سرگشاده‌ی خود خطاب به وزیر اطلاعات و فرهنگ آورده: «شخص مذکور اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ هرات را تبدیل به مرکز افراط‌گرایی و افکار طالبانیزم نموده, و این خشم جدی مردم را در پی داشته است.»

ولی این ادعاها را رییس اطلاعات و فرهنگ هرات رد می‌کند.

در همین حال آقای سروریار می‌گوید که برخی از نهادهای مدنی از این امر پشتیبانی نمی‌کنند و این نامه‌ی سرگشاده را نمی‌پذیرند و در آن‌سوی قضیه, آقای پارسا اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ هرات را متهم به دخالت در امور نهادهای مدنی و ایجاد شکاف میان آنان می‌کند.

 نام‌برده شدن رییس اطلاعات و فرهنگ هرات توسط یکی از ملاامامان و ادعای این ملاامام مبنی بر این‌که رییس اطلاعات و فرهنگ هم مخالف برگزاری کنسرتی بوده که قرار بود در سوم عید برگزار شود, این‌روزها سر-و-سداهای بسیاری را چه در شبکه‌های اجتماعی و چه در نهادهای مدنی برپا کرده است.

ولی به‌دید می‌رسد که احسان سروریار, رییس این اداره, خود این موضوع را تایید نکرده و برپایه‌ی گفته‌های وی, او مخالف این مسئله نبوده.

به‌دید می‌رسد که نبردی سخت میان شبکه‌ی نهادهای جامعه‌ی مدنی هرات و ریاست اطلاعات و فرهنگ در گرفته و بایستی دید که در این نبرد چه سویی پیروز خواهد شد.

https://www.facebook.com/heratpaperfb