در واکنش‌ به اعتراض‌های مدنی افزایش آدم‌ربایی‌ها, سرپرست ولایت هرات گفت: آدم‌ربایی‌ها کاهش یافته و نیروهای امنیتی گروه‌های بسیاری از آدم‌رباها را متلاشی کردند.

روز گذشته شماری از نهادهای مدنی به‌دلیل ربوده شدن فرزند یک داکتر, دست به اعتراض زدند و نیروهای امنیتی را متهم به دست داشتن در آدم‌ربایی نمودند که این اتهام از سوی مقام‌های محلی هرات رد شد.

در نشست خبری امروز در حالی‌که همه چشم‌براه این بودیم تا سخنگوی والی هرات درباره‌ی دستگیری تروریستان صحبت کند, ولی به‌صورت غیرمنتظره اصیل‌الدین جامی سرپرست ولایت هرات در این نشست خبری شرکت کرد.

به‌نظر می‌رسد که اعتراض روز گذشته‌ی فعالان مدنی, مبنی بر افزایش آدم‌ربایی‌ها, نگرانیِ مقام‌های محلی را هم برانگیخته است.

از سوی دیگر, آقای جامی در واکنش به اعتراض روز گذشته‌ گفت: آدم‌ربایی‌ها افزایش نیافته و بررسی‌های آنان برای رهایی کودک یک‌تن از داکتران جریان دارد.

او کوشید تا در صحبت‌های خود مردم را امیدوار به امنیت بهتر کند.

در همین حال دفتر مطبوعاتی والی هرات, اعلام کرده که در چهار ماه نخست ام‌سال ۵۶ تن از آدم‌ربایان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و از ربوده شدن ۱۷ بازرگان هم جلوگیری شده است.

در آمار منتشر شده آمده که هم‌اکنون دو تن دیگر در چنگ‌آدم‌ربایان‌اند و یک تن دیگر برپایه‌ی معاملات شخصی رها شده است.

هم‌چنان مقام‌های امنیتی اعلام کردند که در سال روان, یازده تن را به‌هم‌کاری مردم از شهر و ولسوالی‌های غوریان, شیندند, ادرسکن, انجیل و گذره از چنگ آدم‌ربایان آزاد کردند.

 طبق آماری که دفتر مطبوعاتی والی هرات اعلام کرده, در سال گذشته‌ی خورشیدی تنها چهار تن از چنگ‌آدم‌ربایان رها شدند و نیروهای امنیتی از ربودن دو تن دیگر جلوگیری کردند؛ ولی توانسته‌اند ۱۳۶ تن از آدم‌ربایان را بازداشت کنند.

 مقام‌های محلی می‌خواهند با این آمار مقایسه‌یی نسبت به سال گذشته داشته باشند و نشان‌ دهند که عمل‌کرد آنان بهتر شده است.

آدم‌ربایی در هرات به یک چالش‌بزرگ تبدیل شده و هم‌واره سبب نگرانی‌ست. چندی پیش هم شورای ولایتی هرات اعلام کرده بود در صورت دنباله یافتن آدم‌ربایی‌ها دست به تظاهرات‌ مدنی خواهند زد تا دولت اقدام به تغییر و تبدیل مقام‌های محلی کند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb