بیش‌تر جوانان به فیس‌بوک معتاد شدند.

 مسوولان اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گویند: استفاده بیش از اندازه‌ از انترنت جوانان را در دراز مدت  با خطر رو-به-رو خواهد ساخت. مسوولان این اداره به این باورند که برخی هم از برگ‌های اجتماعی برای بدنام کردن یک‌دیگر کار می‌گیرند.

فیس بوک، رسانه اجتماعی است که در جریان شش سال گذشته در جهان بیش از پنجصد میلیون کاربر را به خود جذب کرده است.

 این رسانه اجتماعی در سال گذشته خورشیدی تحول بسیار گسترده ای را در خاورمیانه ایجاد کرد و باعث سرنگونی چندین حکومت خودکامه شد.

در افغانستان به‌ویژه هرات به‌کارگیری از فیس بوک افزایش یافته و حتی شماری را به این برگ اجتماعی آن‌گونه که خودشان می‌گویند, معتاد کرده است. ولی شماری از جوانان در هرات به این باورند که با استفاده از فیس‌بوک از تازه‌ترین موضوعات روز آگاه می‌شوند.

 دانش‌آموزان و دانشجویان در هرات روزانه زمان بسیاری را پای کامپیوترها چه در خانه و چه در بیرون, می‌گذرانند. گفته می‌شود بیش‌تر این جوانان در انترنیت از فیس‌بوک و چت روم آن استفاده می‌کنند. برخی هم معتقدند که صفحه فیس‌بوک, آن‌ها را به دنیای بیرون از افغانستان ارتباط می‌دهد.

درهمین حال مسوولان اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ هرات تایید می‌کنند که استفاده بی رویه از انترنیت جوانان را معتاد کرده و حتی برخی‌ها به استفاده‌های نادرست نیز می‌پردازند. گاهی هم از این شبکه اجتماعی برای بدنام کردن افراد استفاده می‌شود.

برخی از کاربران هراتی فیس‌بوک هم گه‌گاهی به چیزهایی که در فیس‌بوک گذاشته می‌شد نگاه خرده‌گیرانه‌یی دارند . مانند این کاربر که در برگ خود نگاشته: مردم مصر با فیس بوک توانستند، حکومت ۴۰ ساله حسنی مبارک را سرنگون کنند؛ اما ما هراتی ها روی صفحه فیس بوک می نویسیم:«من بابا شدم»؛«من کاکا شدم»؛«من پدربزرگ شدم» و یا این‌‌که «این عکس چند تا لایک دارد» خوب پس حق مان است؛ نه آب درستی و نه هم برق درستی داشته باشیم و ادارات مان هم تا گلو زیر فساد باشند! این یک‌گونه از اعتراض به نحوه‌ی پست‌های فیس‌بوک است.

برخی هم می‌گویند: در صورتی‌که از فیس‌بوک استفاده درستی صورت گیرد می‌تواند نقش اساسی در راهنمایی افکار جوانان در جامعه داشته باشد.

رشد روزافزون بکارگیری از این برگ اجتماعی, تا حدی‌ست که برخی هم در سال گذشته هشدار دادند که نگذارید اوضاع کنونی کشور به‌دست جوانان فیس‌بوکی بیفتد. سوال اساسی اینجاست که آیا افزایش استفاده جوانان در هرات از انترنیت می تواند در دراز مدت نقش اساسی در کسب معلومات و ارتباط دادن آنها با جهان بیرون داشته باشد؟

https://www.facebook.com/heratpaperfb