مقامات قوماندانی زون ساحوی پولیس در غرب افغانستان می گویند در جریان حمله هوایی نیروهای ائتلاف در ولسوالی گذره هرات ۱۶ تن به شمول ۱۳ غیر نظامی جان خود را از دست داده اند.

ژنرال اکرام الدین یاور فرمانده  قوماندانی زون پولیس با ذکر این مطلب می گوید در میان کشته شده گان  زنان و اطفال نیز شامل می باشند.

وی افزود: بر اساس گزارشات رسیده در جریان عملیات هوایی نیروهای ائتلاف به قریه کاریز سلطان ولسوالی گذره هرات  هشت  مرد، شش زن و دو کودک غیر نظامی افغان  که در میان مردان سه تن آنها از جمله مخالفین دولت می باشند.

وی علاوه کرد: تمام جان باخته گان  غیر نظامی در این رویداد کوچی های ساکن در آن محل بودند.

بنا به اظهارات وی : عملیات هوایی نیروهای ائتلاف در ولسوالی گذره بدون هماهنگی با قوماندانی زون ساحوی پولیس صورت گرفته است.

در همین حال صبح روز سه شنبه  نیروهای ایتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان با پخش یک نامه خبری، گفته اند که  یک مخفیگاه، شورشیان وابسته به حزب اسلامی افغانستان، به رهبری گلبدین حکمتیار را در ولسوالی گذره، در جنوب شرق شهر هرات مورد حمله  هوایی قرار داده اند.

در این خبرنامه گفته شده که در نتیجه این حمله یک فرمانده شورشیان را که متهم به حملات راکتی بر دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) در هرات و فرودگاه این شهر است، کشته شده است و دو خودروی آنان نیز از بین رفته است.

در این خبرنامه گفته شده که این حمله پس از آن صورت گرفت که نیروهای ایتلاف، از حضور یک گروه از شورشیان در این منطقه اطلاع یافتند.

قاری یوسف احمدی یکی از سخنگویان طالبان می گوید  در اثر این حمله ۳۶ غیر نظامی افغان که زنان و کودکان نیز در میان آنان دیده می شوند، کشته شده اند.

والتر متیوز یکی سخنگویان دفتر مطبوعاتی نیروهای ایتلاف در افغانستان، به بی بی سی گفته است که تحقیقات آنان در مورد شمار دقیق کشته شدگان این حمله آغاز شده است.

موضوع تلفات غیر نظامیان به یکی از جنجالی ترین موضوعات روز در افغانستان تبدیل شده است، تا جایی که حامد کرزی رییس جمهور افغانستان بارها از نیروهای ایتلاف به خاطر عدم دقت در عملیات ها و کشته شدن غیر نظامیان انتقاد کرده است.

پیش از این در عملیات هوایی نیروهای ائتلاف در منطقه عزیز آباد ولسوالی شیندند هرات ۹۰ غیر نظامی جان خود را از دست داده بودند که نیروهای ائتلاف جان باختن ۳۶ غیر نظامی را تائید کرده بودند. شگوفه هرات

https://www.facebook.com/heratpaperfb