شماری از علما و روحانیون اهل تسنن و تشیع در ولایت هرات در یک کنفرانس خبری براتفاق، اتحاد و یکدلی اهل تشیع و تسنن تاکید کردند و از ایجاد نفاق از سوی برخی کشور ها در میان این دو مذهب اظهار نگرانی می کنند. .

علمای اهل تسنن و تشیع در هرات میگویند نشر سی دی های که از سوی یک مکتب خصوصی در هرات توزیع شده حاوی مطالب توهین آمیز می باشد که یکی از کشور های همسایه در آماده سازی آن نقش داشته است.

یک هفته قبل سی دی های برای دانش آموزان این مکتب از سوی مسوولین آن توزیع شد که باعث بروز برخی مشکلات گردید.

پس از توزیع این سی دی ها والدین تعدادی از شاگردان این مکتب، با سی دی های در دست داشته خود، به مسجد محل نزد شورای مسجد مراجعه کرده و مدعی شدند که این سی دی حاوی مطالب توهین آمیز به مقدسات مسلمانان است.

علمای اهل تسنن و تشیع امروز در یک نشست خبری مشترک گفته اند که کشور های همسایه افغانستان که برای تفرقه تلاش می کنند این سی دی را توزیع و قصد ایجاد تفرقه در میان برادران سنی و شیعه در هرات را دارند.

فاروق حسینی خطیب مسجد جامع برامان تاکید می کند که کشور های همسایه افغانستان بخصوص ایران و پاکستان در برهم زدن نظم و ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی نقش دارند.

وی میگوید: مسوول لیسه توحید از سوی ارگانهای زیربط بازداشت و تحقیقات از نزدش جریان دارد.

 حجت الالسلام مصباح هراتی یکی از علمای اهل تشیع در این کنفرانس گفت تعدادی از افراد در لباس علما در مساجد و مجالس مقدسات مسلمانان را توهین می کنند.

آقای هراتی  این عمل را محکوم کرد اما یادآور شد  افرادیکه سی دی های حاوی مطالب توهین آمیز پخش کرده اند باید  از طریق مراجع قانونی محاکمه و مجازات شوند.

آقای مصباح  افزود :  افرادی هستند که میخواهند نفاق را میان اهل تسنن و تشیع بیاندازند.

ولی شاه بهره رییس اطلاعات و فرهنگ هرات میگوید تاکنون این سی دی به دسترس این اداره قرار نگرفته و در تلاش بدست آوردن آن هستند.

آقای بهره افزود اسنادیکه از جانب لیسه توحید به اداره اطلاعات و فرهنگ رسیده  مسوولان این لیسه مدعی که این کار آنها نیست.

شماری از جوانان اهل تسنن و تشیع میگویند  شیعه و سنی قرنها است که در کنار همدیگر زندگی میکنند و همواره برخی افراد و  کشور های همسایه میخواهند نفاق را میان آنها بیاندازد.

خواستیم نظر مسوول لیسه توحید را در این مورد با خود داشته باشیم اما موفق نشدیم.

شماری از باشندگان هرات نیز تاکید می کنند که وحدت میان اهل تسنن و تشیع در هرات باعث شده تا دشمان اسلام به فکر ایجاد تفرقه باشند.

این افراد از مقام های محلی در هرات خواستند تا عاملین چنین رویداد ها محاکمه کنند. گزارش از شکیب شمس

https://www.facebook.com/heratpaperfb