مقامات محلی در ولایت بادغیس در شمال غرب افغانستان می گویند بیشتر جنگل های پسته ی این ولایت توسط افراد بانفوذ منطقه تصاحب شده و همه ساله این افراد بصورت انحصاری برداشت پسته را در اختیار دارند.

محمد اشرف ناصری والی ولایت بادغیس با ذکر این مطلب می گوید : در مناطقی که دولت نفوذ ندارد جنگل های پسته مورد هجوم مخالفان دولت قرار می گیرد و این جنگل ها در حال ازبین رفتن است.

وی مقامات دولت مرکزی را متهم به بی توجهی در جهت حفظ جنگلات پسته در این ولایت می کند.

وی اظهار داشت : جنگل ‌های پسته همه ساله پیش از رسیدن زمان برداشت آن ، مورد هجوم طالبان قرار می گیرد که در سال آینده زمینه حراست از جنگل های پسته بادغیس با مستقر کردن نیروهای امنیتی در آن مناطق تا حدودی فراهم خواهد شد.

این درحالی است که مردم ولایت بادغیس می گویند: نا امنی ها ، استفاده از درختان پسته بجای سوخت ، شکستن شول پسته پیش از موعد معین و بی توجهی دولت مرکزی از موارد از بین رفتن جنگل های پسته ولایت بادغیس است . 

آزیتا رفعت نماینده مردم ولایت بادغیس می گوید : بیشتر جنگل های پسته ی این ولایت توسط افراد بانفوذ منطقه تصاحب شده و همه ساله این افراد بصورت انحصاری برداشت پسته را در اختیار دارند.

وی خاطر نشان کرد: در صورت بی توجهی دولت نسبت به این جنگل ها یکی از منابع مهم در آمد مردم در این ولایت از بین خواهد رفت . 

به گفته وی هیچ برنامه ای تا کنون از سوی دولت در زمینه حراست از جنگل های پسته بادغیس روی دست گرفته نشده و این موضوع باعث نگرانی مردم مناطق پسته زار شده است . 

خانم رفعت تصریح کرد: از درختان پسته در حال حاضر بیشتر به جای مواد سوختی استفاده می شود و دلیل آن هم نبود مواد سوختی و محروم بودن مردم این مناطق است . 

حاجی عبدالمجید یکی باشندگان مناطق پسته زا نیز با تاکید بر این که آنان به ناچار از درختان این جنگلها به جای مواد سوختی استفاده می کنند، از دولت خواست که شرایط زندگی بهتری را برای آنها فراهم کند و حفاظت از جنگل های پسته را نیز جدی بگیرند.

درهمین حال وحیدالله سلطانی مسئول جنگل های اداره ی کشاوری ولایت بادغیس نیز می گوید: شصت درصد این جنگل ها ی پسته بادغیس از بین رفته است و قرار است نگهبانی از جنگل های پسته بادغیس نیز در قالب کمیته های اجتماعی به مردم واگذار شود. 

وی تاکید کرد: در حال حاضر هیچ ماموری برای نگهبانی از جنگل پسته وجود ندارد و مردم عادی کمتر می توانند از محصول پسته استفاده کنند چرا که جنگل های پسته در گذشته بصورت قومی در بین مردم با نفوذ تقسیم شده است . 

مقامات ولایت بادغیس همچنین می گویند که آنها تلاش هایی در قسمت گسترش جنگل‌های پسته و نگهبانی از آن صورت داده اند و دفتر آیسید اسپانیا نیز قرار است در سال جاری میلادی دو صد هزار دالر را در قسمت نهال شانی و ایجاد پاسگاه های امنیتی هزینه کند .

گفتنی است که مساحت جنگل های پسته در ولایت بادغیس نود هزار هکتار اعلام شده که عمدتا در پنج ولسوالی این ولایت موقعیت دارد و با توجه به این که این محصول یکی از اقلام مهم صادراتی کشور به شمار می رود در صورت توجه دولت در زمینه‌ی حراست و گسترش جنگل های پسته ، سالانه ملیون ها دالر از این بخش نصیب دولت و مردم افغانستان خواهد شد. آوا پرس «صدای افغان»

https://www.facebook.com/heratpaperfb