بررسی های اولیه نشان میدهد که حملات انتحاری و انفجاری در شهر هرات در خارج از مرز ها طرح ریزی شده است.

داود صبا والی هرات با بیان این مطلب تاکید کرد که این حملات هیچ تاثیر منفی بر سپردن امنیت به خود افغان ها که در آینده نزدیک صورت می گیرد نخواهد داشت.

پس از بروز حملات انتحاری و انفجاری در روز دوشنبه که منجر به کشته و زخمی شدن حدود شصت تن که بیشتر آنان غیر نظامیان بودند، گردید هنوز هم وضعیت به حالت عادی برنگشته و شماری از شهروندان در نگرانی بسر می برند.

داکتر داود صبا والی هرات و رئیس امنیت ملی عصر روز چهار شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی اشتراک کرده و تاکید که اوضاع در حال بهبود یافته و هیچ تهدیدی متوجه هرات نمی باشد.

وی افزود: بررسی های دقیق جهت شناسایی دیگر همدستان حمله کنندگان انتحاری آغازشده است.

وی گفت: تمام حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان از بیرون از مرز ها سازماندهی و تجهیز می شود و حملات انتحاری هرات نیز از بیرون مرزها طرح ریزی شده بود.

بنا به اظهارات وی : با همکاری مردم در هرات پولیس و اردوی ملی توانست با حمله کننده گان انتحاری مقابله کنند و انها را از بین ببرند.

در این کنفرانس مطبوعاتی همچنان تصاویر چهار تن که به اتهام ساخت بمب های دستی، تجاوز بالای یک دختر ۱۹ ساله ، و همکاری با مخالفین مسلح دولت از سوی ریاست امنیت ملی بازداشت شده بودند نیز به رسانه ها نشان داده شده است.

داود صبا گفت: افراد بازداشت شده با مخالفین مسلح دولت برای برهم زدن امنیت همکاری داشتند.

بنا به اظهارات وی تاکنون هویت حمله کنندگان انتحاری روز دوشنبه شهر هرات شناسایی نشده و تحقیقات در این زمینه جریان دارد.

وی تاکید کرد که نیروهای پولیس و اردوی ملی در هرات مصمم به انتقال قدرت از نیروهای خارجی به خود افغان ها هستند.

حوادث روز دوشنبه که بیشتر به افراد ملکی تلفات وارد شد در حالی صورت گرفت که طی یک ماه گذشته ده ها تاجر خارجی از کشور های ایتالیا، امارات متحده عربی، ایران، چین و آمریکا جهت سرمایه گذاری به هرات آمده بودند.

مقام های محلی با اینکه به صورت دقیق به شخص و یا گروه ای اشاره ای نمی کنند و مدعی هستند که برخی حلقات در کشور در تلاش هستند تا جریان بازسازی و پیشرفت هرات متوقف بسازند. عزیزی

https://www.facebook.com/heratpaperfb