مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گویند به دلیل بی توجه ای دولت ۱۳۰ فابریکه تولیدی در شهرک صنعتی ولایت هرات فعالیت خود را متوقف کردند و حدود ۲۰ هزار نفر در این ولایت بیکار شدند.

قربان حقجو رئیس هئیت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان هشدار میدهد در صورت ادامه بی توجه ای دولت، اکثر فاریکه های تولیدی در این شهرک فعالیت خود را متوقف خواهند ساخت.

وی می گوید :یک تعداد زیادی از شرکت های تولیدی در هرات به دلیل مشکلات زیر ساختاری شهرک، نبود امنیت ، و غصب زمین ها از سوی برخی مقام ها و افزایش تعرفه های گمرکی با رکود جدی مواجه می باشند.

او گفت در گذشته بیش از سیصد فابریکه تولیدی در شهرک صنعتی هرات فعالیت داشتند اما در حال حاضر تنها یکصد و هفتاد شرکت تولیدی فعالیت دارند که یک تعداد از آنها نیز در حال ورشکستی می باشند.

بنا به اظهارات وی شرکت بیسکویت سازی برنا که در گذشته بیش از یکصد  کارگر داشت به دلیل ورد کالای مشابع از کشور های همسایه از فعالیت باز مانده و رئیس این فابریکه میلیون ها افغانی متضرر شده است.

رئیس هئیت عامل اتاق های تجارت می گوید : در گذشته در مجموع سیصد فابریکه تولیدی بیش از چهل و پنج هزار نفر مشغول به کار بودند در صورتیکه حالا تنها پانزده هزار نفر در ۱۷۰ فابریکه مشغول به کار هستند.

وی از مقام های دولتی خواست تا تعرفه های گمرکی شیرینی باب، مواد شوینده و خوارکی را به جهت حمایت از فابریکه های تولیدی افغانی  که عین کالا را در کشور تولید می کنند افزایش دهد.

وی افزود : در سال ۲۰۰۸ میلادی پس از آنکه قیمت تعرفه های گمرکی نوشیدنی ها در افغانستان افزایش یافت صنعت تولید نوشابه ها در کشور رشد قابل ملاحظه ای پیدا  کرد که در حال حاضر صد ها میلیون دالر در این عرصه در کشور  سرمایه گذاری شده است.

وی تاکید کرد که کشور های ایران، پاکستان و چین کالاهای بی کیفیت و ارزان خود را به جهت فروش درمارکت افغانستان  وارد این کشور می کنند که هدف عمده آنها به شکست مواجه کردن صنعت تولیدی در افغانستان می باشد.

وی با اظهار نگرانی از بی توجه ای دولت در جهت حمایت از صنعت گران گفت: پس از آنکه به کابل رفت با شورای اقتصادی وزیران در این مورد صحبت خواهد کرد تا مشکل فابریکه داران تولیدی شهرک صنعتی هرات  را حل کند.

وی همچنان اظهار داشت د رصورتیکه از سوی دولت بی توجه ای در این زمینه صورت گیرد تمام فابریکه های تولیدی در شهرک صنعتی هرات فعالیت خود را متوقف خواهند ساخت و سرمایه های خود را در این کشور بیرون خواهند کرد.

اقای حقجو همچنان گفت با اینکه دولت همیشه شعار می دهد که از تولیدات داخلی افغانستان استفاده می کند اما در تمام ادارات دولتی از مواد ساخت کشور های همسایه با کیفیت پاین استفاده می شود که بیشتر مردم و فابریکه داران متضرر می شوند.

شماری از صاحبان شرکت های تولیدی در شهرک صنعتی هرات می گویند درحال حاضراکثر موادی که آنها در این شهرک روزانه تولید می کنند بدیل آن که از کشور های هماسیه با قیمت ارزان و کیفیت پاینتر وارد افغانستان می شود باعث شکست کاری آنها شده است.

غلام قادر اکبر رئیس اتاق تجارت و صنایع در غرب افغانستان می گوید: در شهرک صنعتی هرات ۸۳۳ نمره به جهت ایجاد فابریکه های تولیدی توضیع شده است که تنها دوصد فابریکه در آنها موجود است و اکثر نمره ها توسط زورمندان و افراد با نفوذ قصب شده است.

وی با اینکه از فرد خاصی نام نبرد اما تاکید داشت که اگه جلو این افراد گرفته نشود اکثر فابریکه داران فعالیت خود را متوقف خواهند ساخت.

در همین حال رئیس شهرک صنعتی در هرات نیز تائید کرد که چند نمره زمین در شهرک صنعتی هرات از سوی برخی افراد زورمند غصب شده است و ریاست اتاق های تجارت و وزارت اقتصاد در تلاش دوباره پس گیری این زمین ها و دادن آنها به افراد مستحق می باشد.

این افراد می گویند دولت باید جلو واردات این اقلام را  بگیرد در غیر آن صورت آنها فعالیت خود را متوقف خواهند ساخت.

درعین حال مقام های محلی در هرات می گویند مشکل امنیت در شهرک صنعتی نسبت به گذشته بهبود یافته و هیچ جای نگرانی نمی باشد.

یک مقام محلی در هرات که نخواست نامش فاش شود گفت تاکنون چندین بار مشکلاتی که اقای حجقو بیان می کند به مسوولین دولت مرکزی در جریان گذاشته اند اما همچنان بی توجه ای صورت گرفته است.

مسوولان در وزارت مالیه افغانستان می گویند دولت در تلاش است تا تمام گزینه های مثبت جهت حمایت از سرمایه گذاران بخصوص فابریکه داران تولیدی را در کشور روی دست بگیرد.

https://www.facebook.com/heratpaperfb