اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده در یک عملیات سری نیروهای امریکایی ، سر انجام در شهر ابیت آباد در پاکستان کشته شد.

خبر کشته شدن رهبر گروه القاعده ، واکنش های مردم در جهان بخصوص افغانستان را در پی داشته است.

شماری از مردم کشته شدن اسامه بن لادن را یک دست آورد بزرگ و عاملی برای کاهش جنگ در افغانستان و منطقه عنوان می کنند و گروه دیگر می گویند کشته شدن این رهبر القاعده باعث انتقام گیری و سر آغاز جنگ دیگر در افغانستان و جهان علیه نیروهای امریکایی خواهد شد.

در عین حال گروه دیگر بر این عقیده هستند که کشته شدن اسامه بن لادن در شهر ابیت آباد پاکستان نماینگر آن است که سران پاکستان از موجودیت پاکستان مطلع بودند و همیشه گروه القاعده و طالبان را حمایت می کنند.

شریف احمد یکتن از شهروندان هرات در این مورد می گوید: کشته شدن اسامه بن لادن نشان داد که پاکستان در مبارزه علیه ترورویزم بین الملی با جامعه جهانی هم گام و صادق نبود و ادعای دولت افغانستان در جریان سالهای متمادی برحق بوده است .

وی گفت: از همین رو جامعه جهانی بخصوص آمریکا باید جنگ را خارج مرزهای افغانستان با ترویزم بین المللی انجام دهد تا ثبات سیاسی به منطقه برگردد.

به عقیده وی کشته شدن اسامه می تواند جبهه ترویز منطقه ای را در هم بشکند و بخصوص در آمدن ثبات به افغانستان موثر خواهد بود.

بنا به اظهارات وی: این یک فرصت طلای برای طالبان افغانی نیز خواهد بود که با خلاصی از قید االقاعده به شکل مستقل فعالیت های سیاسی خود را اغاز نمایند.

نوید یکتن دیگر از شهروندان هرات می گوید:حوالی ساعت شش صبح  توسط یکی از دوستانش مطلع شده است که اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده کشته شده است.

به گفته او در ابتدا این خبر را باور نکرد و پس از آنکه وارد انترنیت شد واقعیت موضوع را پی برده است.

وی می گوید این خبر او را خوشحال کرده است چرا که فکر می کند مسوول کشته شدن صد ها افغان طی ده سال گذشته افراد تحت امر اسامه و طالبان مسلح می باشند.

وی همچنان گفت کشور پاکستان که همیشه مدعی بود که اسامه بن لادن در افغانستان است حالا که مشخص شد در آن کشور بوده باید برای تمام مردم جهان پاسخگو باشد.

وی بر این عقیده است که تمام جنگ های داخلی که توسط گروه طالبان در افغانستان صورت می گیرد از کشور پاکستان توسط سران طالبان و القاعده سازماندهی می شود.

حمیرا یکتن از محصلین پوهنتون هرات می گوید اسامه بن لادن برای اسلام گرایان تندرو در جهان بخصوص افغانستان یک قهرمان بود.

او می گوید: نظر خاصی در مورد کشته شدن اسامه بن لادن ندارد اما اگر این رویداد باعث تامین امنیت در منطقه بخصوص افغانستان شود خبر خوبی خواهد بود.

وی همچنان تاکید کرد پاکستان در گذشته از موجودیت اسامه بن لادن در کشور مطلع بوده اما هیچ گاه نخواسته است تا وی را تحویل مقام های امریکایی بدهد.

در عین حال قاری فضل الرحمن می گوید اسامه بن لادن توسط خود امریکایی ها نام و نشان گرفت و سپس توسط خود این افراد کشته شده است.

او می گوید: با اینکه اسامه بن لادن برای یک تعداد از مردم جهان بخصوص افغانستان یک قهرمان بود اما فعالیت های ضد بشری ان باعث خدشه دار شدن اسلام نیز شده است.

شریف احمد باشنده شهر فراه در تماس تلفونی به روزنامه هرات گفت از خبر کشته شدن اسامه بن لادن خیلی خوشحال شده است و برای یک تعداد از دوستانش این خبر را تبریک گفته است.

او می گوید: اینکه اسامه بن لادن در پاکستان زندگی می کرد باعث شرم ساری پاکستانی ها می باشد.

به گفته او همیشه مقام های افغانستان داد می زدند که پایگاه های اصلی گروه القاعده و طالبان در پاکستان است که خبر امروز این موضوع را صدرصد  ثابت کرد.

یکتن از باشندگان شهر قلعه نو مرکز ولایت بادغیس نیز کشته شدن اسامه بن لادن را یک خبر خوشحال کننده عنوان کرد.

او می گوید: در بسیار از مواقع افراد غیر مسلمان فکر میکردند که اسلام یعنی اسامه بن لادن یا القاعده که چنین نبود و نخواهد بود.

بنا به اظهارات وی با کشته شدن اسامه بن لادن چهره واقعی پاکستان نیز افشاء شد و باعث بد نامی این کشور در سطح جهان گردیده است.

همچنان صد ها شهروندان امریکایی پس از منتشر شدن خبر کشته شدن اسامه بن لادن در مقابل کاخ سفید تجمع کرده و به شادمانی پرداخته اند. شگوفه هرات

https://www.facebook.com/heratpaperfb