کار در پروژه بند سلما در ولسوالی چشت شریف ولایت هرات از چهار ماه بدین سو به دلیل مشکلات امنیتی توقف داده شده است.

شماری از نمایندگان مردم هرات در پارلمان با بیان این مطلب از وزارت داخله افغانستان به دلیل آنچه آنها سهیل انگاری عنوان می کنند انتقاد کردند.

محمد رفیق شهیر عضو ولسی جرگه می گوید بر اساس گزارش های رسیده کار پروژه بند سلما که برای مردم افغانستان بخصوص شهروندان هرات حیاتی می باشد به دلیل مشکلات امنیتی و گمرکی تعطیل شده است.

وی گوید: سالانه وزارت داخله افغانستان به منظور تامین امنیت بند سلما از دولت هندوستان که مسوولیت ساخت این پروژه را با هزینه خود دارد  پول دریافت می کند اما هنوز هم چالش امنیتی وجود دارد.

بنا به اظهارات وی : هر ساله مقام های دولتی در افغانستان اعلام می کنند که عنقریب بند سلما افتتاح و آماده بهره برداری سپرده خواهد شد اما تاکنون تنها شصت درصد کار این پروژه به پیش رفته است.

شهیر اضافه کرد: قرار بود پس از آغاز کار ساخت این پروژه ظرف دو سال این پروژه تکمیل شود اما سه سال هم از آن زمان می گذرد و تاکنون کارش نیمه کاره است.

او گفت : در چند سال گذشته کار ساخت این پروژه هشتاد و پنج میلیون دالر هزینه داشت که قرار شد از کمک های بلاعوض هندوستان به پایه اکمال برسد اما حالا به دلیل سهل انگاری های چند سال گذشته بیش از دوصد میلیون دالر هزینه در بر دارد.

این نماینده مردم هرات در پارلمان می گوید در صورت تکمیل این پروژه از آن ۴۲ میگاوات برق تولید خواهد شد و هزاران جریب زمین زراعتی نیز آب کافی خواهند داشت.

وی با اظهار نگرانی از توقف کار این پروژه از وزیر داخله افغانستان خواست تا اقدامات اساسی را برای تامین امنیت پروژه بند سلما روی دست بگیرد.

در همین حال ستر جنرال بسم الله محمدی وزیر داخله افغانستان می گوید به دلیل مشکلاتی که کشور های همسایه با هم دارن و انفجاراتی که در نزدیک بند صورت می گیرد چند ماه کار آن متوقف بود.

او می گوید: قطعه واکنش سریع را جهت تامین امنیت این پروژه به ولسوالی چشت هرات اعزام کرده و کار پروژه از سرگرفته شده است.

آقای محمدی گفت : مداخله کشور های همسایه باعث شده تا کار این پروژه با مشکل مواجه گردد.

وزیر داخله کشور می گوید دولت تمام تلاش خود را برای تامین امنیت پروژه های عام المنفعه در کشور روی گرفته است.

او می گوید: قرار است نیروی بیشتری جهت تامین امنیت پروژه بند سلما به آن منطقه اعزام شوند.

با این حال مقام ها در وزارت انرژی و آب می گویند در گذشته برخی چالش های امنیتی باعث توقف کار در پروژه بند سلما شده بود اما حالا کار آن به پیش می رود.

چندی قبل مقام های محلی در ولسوالی چشت هرات نیز اعلام کردند که چند انجنیرهندی به دلیل تهدید های امنیتی این پروژه را ترک کردند.

مسوولان قنسولگری هند در هرات مدعی هستند دولت آن کشور بنا به تعهد قبلی کار این پروژه را در صورت تامین امنیت به پایه اکمال خواهد رساند.

در جریان سه سال گذشته در حملات مخالفین مسلح دولت بیش از ده سرباز پولیس کشته و ده ها تن دیگر آنان زخمی شده اند.

با اینکه چندی قبل خبری منتشر شد که یک انجنیر هندی این پروژه از سوی طالبان اختطاف شده است اما مقام های محلی و کنسولگری هند این موضوع را تائید نکرده اند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb