تظاهرات وراهپیمایى هایى درواکنش به سوختاندن قرآنکریم توسط یک کشیش امریکایى در چندین ولایت افغانستان از جمله شهر هرات راه اندازی شد.

در این تظاهرات که پس از اداى نماز جمعۀ  بر پا شد، شرکت کننده گان سوختاندن قرآن پاک توسط این کشیش را به شدت تقبیح کردند.

قرار گزارشات، دو هفته قبل کشیشى بنام تری جونز، یک نسخه قران عظیم الشان را در حضور تعدادی از مردم در کلیسایی واقع در ایالت فلوریداى امریکا  آتش زد.

در مظاهره و راهپیمایى که در شهر هرات  صورت گرفت و در آن بیش از یکهزار تن شرکت داشتند، خواسته شد که عامل این عمل ضد اسلامى محاکمه گردد.

قاری کبیر یکتن از اشتراک کنندگان می گوید هدف از مظاهره ما اینست که به مقدسات اسلام اهانت شده و باید مجامع بین المللى و حکومت افغانستان در برابر این عمل کشیش عیسوى واکنش نشان بدهند .))

وی گفت:ما از مقامات دولتى خود و سفارت امریکا تقاضا مى کنیم که نباید به مقدسات دیگران اهانت شود ، طورى که ما مسلمانان دین دیگران را توهین نمى کنیم، دیگران هم باید به دین ما احترام داشته و دست به چنین اعمال نزنند.

در این مظاهره طلاب مدارس دینى و شهریان هرات شرکت  داشتند واز چندین مسجد جامعه تا استدیوم ورزشی مظاهره و سپس در استدویم جمع شدند.

آنها قطعنامۀ چهار ماده یى را نیز صادر کردند که در آن گفته شده بود: (( ما کافۀ ملت افغانستان علیه اشخاصى که با سوختاندن قرآنکریم به مقدسات و دین ما بى حرمتى میکنند با جان و مال خویش مقابله میکنیم و از جهان میخواهیم که این کشیش را به پاى محاکمه بکشاند و مجازات نماید.))

این تظاهرات از طرف شورای علماى و برخی نهاد های اسلامی دیگر سازماندهی شده بود.

گفتنى است که قبل از این رئیس جمهورحامدکرزى و وزارت  ارشاد  حج و اوقاف، سوختاندن نسخه قرآن کریم را نیز به شدت محکوم کرده و این عمل را توهین به دین اسلام و تمامی امت مسلمه دانسته اند.

مسلمانان در برخى کشور ها نیز در این مورد عکس العمل نشان داده و خواستار مجازات کشیش کلیساى فلوریدا گردیده اند.

ترى جونز(کشیش کلیساى فلوریدا) پیش از این نیز بارها تهدید به سوختاندن قرآن کریم کرده بود که  بالا خره این تهدیدش را عملى نمود.

او  در ابتدا گفته بود که  در نهمین سالگرد  حملات ١١ سپتامبر  مراسم قرآن سوزى را  اجراء خواهد کرد، اما تحت  فشار  چهره هاى  سیاسى  و دینى امریکا  برنامه  خود را  به حالت  تعلیق در آورده بود.

https://www.facebook.com/heratpaperfb