مقام های محلی ولایت هرات در غرب افغانستان از اعلام زمان واگذاری مسئولیت تامین امنیت شهر هرات به نیروهای افغان استقبال کرده اند.

آنان گفته اند که آماده هستند تا بر اساس دستور حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، این مسئولیت را بپذیرند.

آقای کرزی روز سه شنبه،  حمل اعلام کرد که از ماه سرطان/تیر انتقال مسئولیت تامین امنیت شش منطقه افغانستان از نظامیان ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان رسما انجام خواهد شد.

شهر هرات، یکی از این شش منطقه است و ولایات بامیان، پنجشیر، کابل، شهر مهتر لام، مرکز ولایت لغمان در شرق و مزار شریف مرکز ولایت بلخ در شمال و شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند در جنوب افغانستان از دیگر مناطقی است که مسئولیت تامین امنیت آنها به نیروهای افغان واگذار می شود.

فرمانده قول اردو ۲۰۷ ظفر در هرات هرچند پیش از این هم از آمادگی نیروهای تحت فرمانش برای پذیرفتن مسئولیت تامین امنیت و به صورت ضمنی از ضرورت تجهیز بیشتر این نیروها سخن گفته بود، اما حالا بدون اشاره به نیازمندی های ارتش می گوید که ارتش باید این مسئولیت را به دوش بگیرد.

ژنرال شهزاده، فرمانده لشکر ظفر در هرات گفت “رئیس جمهور فرمانده عالی قوای مسلح است. هر امر و دستوری که بدهد، قول اردوی ظفر از آن پشتیبانی می کند.”

روند انتقال مسئولیت تامین امنیت به نیروهای افغان درحالی اعلام شده که طالبان به حملات افزوده اند.

موضوع واگذاری مسئولیت های امنیتی از نظامیان خارجی به نیروهای افغان تا ماه سرطان آینده در محدوده شهر هرات مطرح شده است – محدوده ای که بیشتر نیروهای پلیس باید در آن نقش امنیتی داشته باشند.

عبدالستار، مامور پلیس در حوزه اول امنیتی شهر هرات می گوید برای تامین امنیت این شهر کاملا آماده است.

او گفت: “صد درصد آمادگی داریم که به مردم خود خدمت کنیم. آرزو داریم که ملت ما خوش باشد و از ما راضی باشد.”

غلام حضرت مامور پلیس در حوزه هشتم امنیتی شهر هرات نیز ضمن ابراز آمادگی از نیازمندی پلیس به تجهیزات بیشتر سخن می گوید.

این مامور پلیس هرات گفت: “خود ما اگر بتوانیم استقامت کنیم و سر پای خود ایستاد شویم، می توانیم آرامی و صلح را به کشور خود بیاوریم. چیزهایی هست، اما باز هم نیاز داریم که به ما کمک شود تا در اجرای وظیفه مجهزتر باشیم.”
سید آقا ثاقب، فرمانده پلیس هرات نیز دقیقا به همین موارد اشاره می کند؛ آمادگی کامل برای تامین امنیت بر اساس دستور رئیس جمهوری افغانستان و ضرورت فراهم شدن امکانات بیشتر.

آقای ثاقب گفت: “هر لحظه آماده هستیم که از خاک خود به طور مستقلانه دفاع کنیم. البته شکی نیست که مشکلات هست در مورد کمیت و کیفیت پلیس. امیدواریم تا رسیدن زمان واگذاری مسئولیت تامین امنیت، پلیس هم از نگاه کیفی و هم از لحاظ کمی و هم از نگاه تجهیزات برای دفاع مستقلانه آماده شود.”

والی هرات گفت که حضور نیروهای خارجی “از نظر روانی” در منطقه اهمیت دارد.

روند انتقال مسئولیت تامین امنیت به نیروهای افغان ارتباط مستقیم به چگونگی حکومتداری نیز دارد.

داود شاه صبا، والی هرات در پاسخ به این پرسش که هرات برای پذیرفتن مسئولیت تامین امنیت شهر عملا چقدر آمادگی دارد گفت: “همین لحظه هم شهر مستقلانه از خود دفاع می کند.”

او افزود: “درست است که نیروهای بین المللی هستند، گروه بازسازی هست آیساف در فرودگاه هست، اما هیچ نقشی در تامین امنیت در شهر هرات از نظر عملیاتی ندارند. البته که از نظر روانی حضور آنها برای ما مهم است.”

مقامهای نظامی و غیرنظامی هرات نخستین کسانی هستند که از برنامه ای که امروز رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد و قرار است تا سه ماه دیگر آغاز شود، رسما حمایت کرده و برای اجرای آن اعلام آمادگی کرده اند. این مقام های هرات در حالی از واگذاری مسئولیت های امنیتی از نظامیان خارجی به نیروهای امنیتی افغانستان حمایت کرده اند، که برخی از مقامهای محلی در ولایات دیگر نسبت به پذیرش این ماموریت اظهار خوشبینی چندانی نکرده اند.

https://www.facebook.com/heratpaperfb