نماینده گان مردم هرات در شوراى ملى ،  بعد از تغییرات  ادارى  این ولایت ، به اعتصاب کاری یک ماه مجلس شورا و جلسات کمیسیون در روز دوشنبه ۲۷ عقرب پایان دادند.

نماینده گان هرات در پارلمان در اکثریت ناامنى و جرایم  مسوولین امنیتى این ولایت ت را همدست دانسته و خواهان برکنارى آنها شده بودند.  

 به اساس همین خواستها ،  اخیراً به شمول قوماندان امنیه – قوماندان سرحدی و رئیس امنیت ملی این ولایت درهفده پُست امنیتى ، تغییرات اعلام گردید .

  ١٧ نماینده هرات در مشرانو جرگه و ولسى جرگه از ٢۵میزان ،  به  دلیل افزایش ناامنى ها ،ترو ر واختطاف دراین ولایت ،دست به اعتصاب کاری زده بودند و خواستار تغییرات درپستهاى مقام ولایت هرات و امنیتی این ولایت شدند.

محمد صالح سلجوقى نماینده هرات و منشى دوم ولسى جرگه  که به همرای سایر نماینده گان در یک نشست خبری سخن می گفت اظهار داشت که  نمایندگان هرات، بعد از یکماه توانستند که مطالبات خودرا که ایجاد تغییرات دررهبرى ولایتى وتصفیه کادرى درنهادهاى امنیتى هرات بود، بالاى حکومت بقبولانند .

وی افزود:(( بعد از صحبت ها با رئیس جمهور حدود ۶٠ فیصد مشکلات حل گردیده وچهل فیصد دیگر را رئیس جمهور به صورت تحریرى تعهد نموده که امروز ویا فردا حل خواهد کرد وبه همین دلیل ،ما به اعتصاب خود خاتمه بخشیدیم .))

وی هشدار داد در صورتیکه روند نا امنی در آینده باز دوباره ادامه پیدا کند این بار با واکنش نماینده گان پارلمان و مردم هرات دولت مواجه خواهد بود.

احمد بهزاد نماینده هرات تاکید می کند که  به اساس تغییرات ادارى در هرات ، باید افراد بهتر به این ولایت فرستاده شوند در غیرآن نارضایتى دو باره اوج خواهد گرفت .

 بهزاد در این نشست خبری افزود (( ما درحال حاضر ،نظارت به اجراات این مسوولین را  میکنیم درصورتیکه مردم از اجراات آنهاقناعت نداشته  باشند، ما دوباره اعتراض خودرا از سرخواهیم گرفت.  

بنا به اظهارات وی  پولیس ونیروهاى امنیتى را نسبت با  تراکم نفوس وگسترده بودن حدود جغرافیایى هرات   کم خواند  و افزود که مسوولین جدید هم اگر با همین امکانات ونیرونمیتوانند  امنیت را بیاورند خوب است که این مسوولیت را نپذیرند .

سیامک هروى معاون سخنگوى رئیس جمهور افغانستان به رسانه ها گفته است که  پروسه تغییرات ادارى در هرات   تا زمانى ادامه خواهد داشت تا   قناعت نمایندگان هرات حاصل گردد . 

هروى درمورداینکه درپُست رهبرى هرات هم تغییرا ت خواهد آمد؟  گفت که درتمام پُست ها تغییرات میاید ودرصورت نهایى شدن اعلام خواهد شد .

اخیرا از سوی مسوولین شورای ولایت هرات گفته شد که  جمعی از نماینده گان مردم این ولایت با تجمع در دفتر این شورا از دولت مرکزی خواستند تا درپست مقام این ولایت یک فرد با تجربه و کارکن ایفای وظیفه کند.

این درخواست از سوی مردم  در حالی مطرح می شود که  تاکنون مقامات دولت مرکزی جوابی در پیوند به شایعاتی مبنی بر برکناری  سید حسین انوری والی هرات چیزی اظهار نکرده اند.

همایون عزیزی رئیس شورای ولایتی هرات می گوید در اعلامیه که از سوی مردم صادر گردیده ضمن حمایت از تغیرات اخیر در پست های امنیتی در این ولایت از شایعاتی مبنی بر بر تقرراسدالله خالد والی پیشن قندهار به حیث والی هرات اظهار نگرانی کرده اند.

 در این اعلامیه  مردم با اشاره به کارکرد های آقای خالد در ولایات غزنی و قندهار می گویند که باید در پست مقام ولایت هرات یک شخص با تجربه و دل سوز ایفای وظیفه کند.

در عین حال سید حسین انوری والی هرات برکناریش از پست مقام ولایت را یک شایعه از سوی گروه های سیاسی عنوان کرد.وی می گوید تا زمانیکه دولت تصمیم نهایی نگیرد در مقامش باقی خواهد ماند. پس از اعتصاب های اخیر که به دلیل افزایش نا امنی و آدم ربایی در هرات  راه اندازی گردید طی یک هفته گذشته چندین مقام امنیتی این ولایت از کار برکنار و افراد دیگری جایگزین آنها شده است. 

https://www.facebook.com/heratpaperfb